Francouzští a švýcarští paleontologové objevili na jihu Francie unikátní usazeniny sedimentárních hornin, v nichž se dochovaly otisky měkkých tělních tkání dávné fauny Země, která žila v blízkosti jižního pólu planety na počátku ordoviku. Informovala o tom tisková služba švýcarské univerzity v Lausanne.
»Amatérským hledáním a studiem zkamenělin se zabýváme již dvacet let. Když jsme narazili na tyto neobvyklé sedimenty a s nimi spojenou dávnou faunu, okamžitě jsme si uvědomili význam tohoto nálezu pro paleontologickou vědu, o to zajímavější a vzrušující pro nás tento objev byl,« uvedl francouzský amatérský paleontolog Eric Monsere, jehož slova cituje tisková služba univerzity v Lausanne.
Francouzští amatérští paleontologové Eric Monsere a jeho manželka Sylvia Monsere-Goujon učinili tento objev při studiu sedimentů z období ordoviku, které leží na jihu Francie v blízkosti pohoří Montagne Noir. Na jejich území manželé Montsereovi náhodou objevili usazeniny tzv. lagerstetů, které vznikly v blízkosti jižního pólu Země asi před 470 miliony let.
Lagerstetty vědci nazývají zvláštní sedimentární horniny, které vznikají na dně mělkých vodních ploch za téměř úplné absence kyslíku. Díky tomu se v nich zachovaly nejen otisky tvrdých schránek a kostí živočichů, ale také měkké tkáně jejich těl, včetně očí, chapadel a končetin. V objeveném lagerstätte našli manželé Montserovi více než čtyři sta otisků těl dávných zvířat, což je přimělo vyhledat pomoc profesionálních badatelů.
Následné společné studium těchto nálezů ukázalo, že amatérští paleontologové dokázali najít velké množství otisků schránek a měkkých tkání dávných mořských členovců, včetně trilobitů, ale i ramenonožců a měkkýšů, hub, chiolitů a žahavých bezobratlých. Zvláště cenná je skutečnost, že se v sedimentech zachovaly otisky trávicí soustavy mnoha dávných živočichů, jejichž studium umožní paleontologům odhalit jejich roli v ekosystémech jižního pólu ordoviku.
Jak poznamenávají vědci, předběžná analýza celého souboru nálezů ukazuje, že cirkumpolární fauna na počátku ordoviku byla velmi rozmanitá. Podle jejich názoru to naznačuje, že polární oblast sloužila jako útočiště pro velké množství živočichů, kteří migrovali do vysokých zeměpisných šířek z rovníkových oblastí Země, kde v té době panovaly ultravysoké teploty. Následné studium těchto stop pomůže pochopit, jak tato éra globálního oteplování ovlivnila vývoj života, shrnuli vědci.
(cik, TASS)