Francie se již popáté stane dějištěm protestů proti důchodové reformě

Francouzské odbory dnes uspořádají již pátý celonárodní protest proti vládním plánům na zvýšení věku odchodu do důchodu z 62 na 64 let. Stávka se dotkne energetických společností, veřejné dopravy a školství.

Národní federace přístavních dělníků, železničářů, strojvůdců a pracovníků v energetice ve společné výzvě vyzvaly své aktivisty, aby 16. února v rámci meziodvětvové odborové akce na 24 hodin přerušili práci.

Rušení letů a zastavení provozu na železnici

Správa letiště Orly v hlavním městě nařídila ve čtvrtek zrušení třetiny všech letů kvůli záměru značné části leteckých dispečerů zúčastnit se stávky. Ze stejného důvodu se francouzské Generální ředitelství civilního letectví rozhodlo snížit počet odletů z regionálních letišť v Marseille, Lyonu, Montpellier, Nantes a Toulouse. Na železnici v republice nebude jezdit pětina vysokorychlostních rychlíků.

Zpravodajská služba Národního policejního ředitelství na základě informací ze svých regionálních kanálů předpovídá na čtvrtek v celé zemi na 450 000 až 650 000 protestujících. Podle úřadů se každého z předchozích čtyř shromáždění zúčastnilo 0,7 až 1,2 milionu účastníků.

Odhady samotných odborů a nezávislých organizací občanské společnosti jsou tradičně mnohem vyšší než oficiální údaje. Nadace Jeana Jaurese označuje sociální mobilizaci v malých a středně velkých městech za bezprecedentní. Rozsah sociálního hnutí bude tentokrát poněkud omezen ve školách, protože ve většině francouzských velkoměst (kromě hlavního města) již začaly prázdniny.

Ministr v ohrožení

K zajištění pořádku při pátém dějství sociálních protestů mobilizují úřady do služby více než deset tisíc policistů a četníků.

Francouzské úřady nařídily zvýšenou osobní ochranu ministra práce Oliviera Dussaulta kvůli výhrůžkám, které dostává v souvislosti s projednáváním důchodové reformy v parlamentu. V posledních dnech se na sociálních sítích množí útoky a urážky na adresu 44letého ministra. Dussault také začal dostávat e-maily s výhrůžkami smrtí.

Již dříve byl na sociálních sítích zveřejněn obrázek, na němž poslanec »Vzdorující Francie« Thomas Porte stojí levou nohou na fotbalovém míči pokrytém obrázky Dussaulta. Francouzská premiérka Elisabeth Bourneová vyjádřila ministrovi práce podporu a odsoudila jednání poslance, jehož pravomoci byly nakonec na čtrnáct dní pozastaveny.

Souboj mezi ulicí a parlamentem

Podle hospodářského deníku Echo (Les Echos) se důchodová reforma stala »soubojem mezi ulicí a parlamentem«. Souběžně s pouličními pochody probíhá čtení návrhu zákona v Národním shromáždění (dolní komora parlamentu). I když centristická vláda Elisabeth Borneové stále prohrává ve veřejném mínění, v Bourbonském paláci, sídle parlamentu, se jí podařilo shromáždit pro reformu křehkou a poměrně nesourodou většinu.

Nerovnost bude přetrvávat

Institut pro veřejnou politiku (IPP) ve svém memorandu upozorňuje, že reforma, pokud bude přijata, neodstraní zjevné nerovnosti. Zpráva předpovídá, že Francouzi s nízkými příjmy budou i po přijetí reformy odcházet do důchodu později než jejich bohatší spoluobčané. V současné době to platí zejména pro ženy, které v průměru odcházejí do důchodu později než muži z důvodu přerušení kariéry a nižších příjmů.

Autoři memoranda vypočítali, že i po všech ujištěních o vyrovnání budou ženy narozené v roce 1983 odcházet do důchodu v průměru o čtyři měsíce později než jejich mužské protějšky. Poslední průzkumy veřejného mínění ukazují, že více než 70 % Francouzů je proti reformě. Každý pátý je podle stejných průzkumů připraven účastnit se různých forem protestů.

Zbývá více než 13 000 změn

Jen několik hodin před pravidelnými pouličními protesty ohlásila šéfka parlamentní frakce Národní unie Marine Le Penová na protest proti projektu důchodové reformy hlasování o nedůvěře vládě Elisabeth Borneové. Vyzvala levicovou opozici, aby tuto demarši podpořila. Upozornila, že poslanci musí ještě projednat 13 800 pozměňovacích návrhů. A při tempu, jakým se parlament pohybuje, to bude trvat více než tisíc hodin. Zákonodárci tak nestihnou projednat ani hlavní reformní článek o zvýšení věku odchodu do důchodu z 62 na 64 let. Podle ní by hlasování bylo jakýmsi parlamentním referendem. Le Penová uvedla, že hlasování by se mělo uskutečnit během příštích 48 hodin. Doufá, že levicová koalice Nová lidová ekologická a sociální unie (NUPES) usnesení podpoří.

Bitva o 17 miliard eur

Ve čtvrtek večer mají odbory schválit plány na další – již šestý protestní akt 7. března. Potřebu reformy, jejímiž hlavními součástmi jsou zvýšení věku odchodu do důchodu o dva roky a zavedení minimálního pracovního úvazku 43 let, úřady vysvětlují rozpočtovými deficity. V letošním roce chybí v důchodovém fondu 13,5 miliardy eur. Ministr hospodářství a financí Bruno Le Maire spočítal, že reforma by měla v roce 2030 přinést do státní pokladny 17,7 miliardy eur.

(jb, TASS)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Jan Gavroch 29. ledna 2023 18:44 At 18:44
    Macron pracoval pro Rotschildy, není tedy prezidentem Francouzů ale je prezidentem Rotschildů. Ve Francii je dost lidí z bývalých kolonií – Alžířané, Mauretánie, Senegal, Guinea, Mali (Francouzský Súdán), Pobřeží slonoviny, Benin, Niger, Burkiny Faso, Čad, Středoafrické republiky a Republiky Kongo. Somálci, Marokánci , Libanmonci a další. a je tam dost židů nebo Židů a muslimů.
    V této nejednotě je pro Macrona a kapitalisty ze Svazu podnikatelů snadné prosadit a realizovat cokoliv. Stejně jako u nás, si většina, podle mne tupých pracujících, zvolila toho. kdo jim škodí – mohli si zvolit Marine Le Penovou, Jean-Luc Mélenchona nebo některého zástupce pracujících.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy