Bloomberg: Menší počet dodávek tanků ukazuje na selhání západní podpory Ukrajiny

Prohlášení německého ministra obrany Borise Pistoria o menším počtu dodávek tanků Leopard 2A6 Kyjevu, než se dříve předpokládalo, ukazuje na selhání západní politiky podpory Ukrajiny. Toto hodnocení přinesla ve středu agentura Bloomberg.

»Ministrovo přiznání ukazuje na selhání záměrů západních spojenců pomoci ukrajinské armádě zvládnout očekávané zintenzivnění bojů v nadcházejících týdnech,« píše agentura. Upozorňuje také, že ačkoli Polsko podle Pistoria disponuje téměř 30 tanky zastaralé modifikace Leopard 2A4, »mnohé z nich jsou v dezolátním stavu a vyžadují opravu«.

Již dříve německý ministr obrany novinářům v Bruselu, kde zasedali šéfové obrany NATO, řekl, že západní země budou schopny dodat Kyjevu pouze půl praporu modernějších hlavních bojových tanků Leopard 2A6. Poznamenal také, že na středečním zasedání takzvané tankové koalice nebyly přijaty žádné nové závazky k dodávkám tanků Leopard 2A6. Německá sociálnědemokratická strana (SPD), člen vládnoucí koalice, koncem ledna uvedla, že Kyjev by měl co nejdříve obdržet dva prapory (celkem asi 80 hlavních bojových tanků) tanků Leopard 2A6.

Dne 25. ledna německá vláda potvrdila, že Ukrajině pošle 14 tanků Leopard 2, a dala ostatním zemím povolení k reexportu těchto vozidel. Dne 7. února německý kabinet schválil dodávku 178 tanků Leopard 1A5 do Kyjeva. Vojenská technika bude převedena z průmyslových zásob.

(jb, TASS)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

 1. Vražda,loupežná vražda, mrzačení, loupež byly před r.1989 kriminálním trestným činem. Podpora a vybízení k uvedeným trestným činů je, aspoň formálně, v ČR trestným činem “nadržování trestnému činu”

  Základní údaje o majiteli a fungování Bloombergu:
  Právní forma limited partnership
  Datum založení 1. října 1981
  Zakladatelé Michael Bloomberg, Thomas Secunda, Duncan MacMillan, Charles Zegar
  Adresa sídla Bloomberg Tower, Spojené státy americké
  Oblast činnosti mediální průmysl
  Obrat 10 mld. US$ (2019)[1], Zaměstnanci 20 000 (2019)[1]
  Majitel Michael Bloomberg
  [Link deleted]

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy