Francie se rozhodla prosadit daň z emisí v lodní dopravě

Francie chce usilovat o podporu světového společenství pro globální daň z emisí skleníkových plynů z lodního průmyslu. Informoval o tom v úterý deník Financial Times.

Podle listu Paříž plánuje zařadit tuto otázku na program summitu Mezinárodní námořní organizace, který se bude konat 22.-23. června ve Francii. Mluvčí francouzského ministerstva zahraničí novinám řekl, že »iniciativa je již dlouho podporována některými partnery«. Podle něj jim summit poskytne důležitou politickou platformu. »Nepochybně budeme potřebovat nové zdroje financování boje proti změně klimatu,« dodal diplomat.

Výše takového poplatku zatím nebyla stanovena. V současné době se jako jeden z nejreálnějších uvádí projekt Šalamounových a Marshallových ostrovů, podle kterého by společnosti musely platit 100 dolarů za každou tunu plynu.

Mezi odpůrce cla patří řada členských států s velkým lodním průmyslem, včetně Argentiny, Saúdské Arábie a Číny.

Lodní doprava je pro světový trh životně důležitá – tvoří až 90 % světového obchodu, poznamenává list Financial Times. Zastánci poplatku tvrdí, že nedostatečná regulace vede k nadměrným emisím skleníkových plynů z lodí.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy