Generální ředitel Deutsche Bank: Čínská ekonomika se zotavuje solidněji, než si možná mnozí uvědomují

Čínská ekonomika se zotavuje solidněji, než si mnozí komentátoři mimo zemi možná uvědomují, uvedl člen představenstva Deutsche Bank v nedávném písemném rozhovoru pro agenturu Xinhua.

»Dlouhodobé vyhlídky růstu Číny hodnotíme rozhodně pozitivně… Čína i nadále nabízí atraktivní příležitosti pro investice a pro mnoho německých společností zůstává strategicky důležitým trhem,« uvedl Alexander von zur Muehlen, generální ředitel Deutsche Bank pro Asii, Tichomoří, Evropu, Blízký východ a Afriku a Německo.

Poznamenal, že mnoho strukturálních faktorů, které jsou základem čínského růstu, zůstává z velké části nedotčeno.

»Důležitým základním kamenem podporujícím ekonomiku je rozvoj silné domácí poptávkové základny. Jako příklad lze uvést oživení hospodářské aktivity po období lunárního Nového roku (2024), které bylo silnější, než mnozí očekávali,« uvedl.

V úterý údaje Národního statistického úřadu ukázaly, že HDP Číny v prvních třech měsících roku 2024 meziročně vzrostl o 5,3 %. Několik světových bank po zveřejnění údajů za první čtvrtletí zvýšilo své prognózy. Deutsche Bank nyní očekává pro Čínu v roce 2024 růst o 5,2 procenta, což je o půl procentního bodu více než její předchozí prognóza.

Zákazníci nakupují v mezinárodním bezcelním nákupním komplexu ve městě Chaj-kou v jihočínské provincii Chaj-nan, 11. února 2024. FOTO – Xinhua/Guo Cheng

Banka se sídlem ve Frankfurtu nad Mohanem začala poprvé působit v zahraničí v Šanghaji v roce 1872. Čína je »kritickou součástí« globální sítě Deutsche Bank, protože je »nepostradatelnou součástí« globálního podnikání mnoha klientů banky, uvedl von zur Muehlen a vyzdvihl »neocenitelnou roli« Číny v mnoha globálních dodavatelských řetězcích díky jejímu vedoucímu postavení na technologickém trhu a integrovaným výrobním ekosystémům v určitých segmentech.

Zároveň se pochvalně vyjádřil o pokroku, který Čína v posledních letech učinila v otevírání svých kapitálových trhů, a vyjádřil optimismus, že se čínské kapitálové trhy sblíží s trhy světovými.

»Deutsche Bank je hrdá na to, že může hrát aktivní roli při podpoře internacionalizace čínské měny a kapitálových trhů,« dodal.

Uvedl také, že vidí »významný potenciál Číny, která by mohla hrát hnací roli v rozvoji nově vznikajících růstových koridorů v celosvětovém měřítku – například mezi Asií a Tichomořím a Blízkým východem, Afrikou nebo Latinskou Amerikou, nebo dokonce v obchodních tocích uvnitř Asie«.

»Očekáváme, že obchodní a investiční toky mezi rozvíjejícími se trhy porostou zrychleným tempem a že Čína zde bude hrát klíčovou roli,« dodal von Zur Muehlen.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy