Google zničí údaje o prohlížení, aby urovnal soudní spor o ochraně soukromí spotřebitelů

Google souhlasil se zničením miliard datových záznamů, aby urovnal soudní spor, podle kterého Google tajně sledoval používání internetu lidmi, kteří si mysleli, že si ho prohlížejí soukromě.

Podmínky vyrovnání byly podány v pondělí u federálního soudu v Oaklandu v Kalifornii a vyžadují schválení okresní soudkyní USA Yvonne Gonzalezovou Rogersovou.

Právníci žalobců ocenili dohodu na více než pět miliard dolarů a až 7,8 miliardy dolarů. Google nezaplatí žádné škody, ale uživatelé mohou společnost žalovat o náhradu škody jednotlivě.

Skupinová žaloba byla zahájena v roce 2020 a týkala se milionů uživatelů Google, kteří od 1. června 2016 používali soukromé prohlížení.

Uživatelé tvrdili, že analytika, soubory cookies a aplikace společnosti Google umožňují společnosti Alphabet neoprávněně sledovat lidi, kteří nastaví prohlížeč Google Chrome do režimu »inkognito« a ostatní prohlížeče do režimu »soukromého« prohlížení.

Řekli, že to udělalo z Google »nezodpovědnou zásobárnu informací« tím, že mu to umožnilo dozvědět se o jejich přátelích, oblíbených jídlech, zálibách, nákupních zvycích a »nejintimnějších a potenciálně trapných věcech«, které loví online.

Na základě dohody Google aktualizuje informace o tom, co shromažďuje při »soukromém« prohlížení, což je proces, který již začal. To také umožní uživatelům inkognita blokovat soubory cookies třetích stran po dobu pěti let.

»Výsledkem je, že Google bude shromažďovat méně dat ze soukromých relací procházení uživatelů a že Google bude na datech vydělávat méně peněz,« napsali právníci žalobců.

Mluvčí společnosti Google Jose Castaneda uvedl, že společnost s potěšením urovnala soudní spor, který vždy považovala za bezdůvodný.

»Když uživatelé používají režim inkognito, nikdy s nimi nespojujeme data,« řekl Jose Castaneda. »Jsme rádi, že vymažeme stará technická data, která nikdy nebyla spojena s jednotlivci a nikdy nebyla použita pro jakoukoli formu personalizace.«

Právník žalující strany David Boies v prohlášení uvedl, že urovnání je »historickým krokem k požadavku na poctivost a odpovědnost dominantních technologických společností«.

Předběžné urovnání bylo dosaženo v prosinci, čímž bylo odvráceno soudní řízení plánované na 5. února 2024. Podmínky tehdy nebyly zveřejněny. Právníci žalobců plánují později požadovat od společnosti Google zaplacení blíže nespecifikovaných právních poplatků.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy