Grossi: Útoky na Záporožskou jadernou elektrárnu zvyšují rizika pro jadernou bezpečnost

Nedávné útoky na Záporožskou jadernou elektrárnu (ZNPP) jsou porušením jedné ze zásad, které byly dohodnuty pro snížení rizik pro bezpečnost elektrárny, uvedl generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi na zasedání Rady bezpečnosti OSN.

»Během posledních deseti dnů byla první z těchto zásad opakovaně porušena, což znamená zásadní změnu, zvýšení rizika pro jadernou bezpečnost a zabezpečení elektrárny,« řekl.

Grossi Radě bezpečnosti připomněl, že v loňském roce nastínil zásady zajištění bezpečnosti v ZNPP s cílem odvrátit nebezpečí jaderného incidentu a vyzval Rusko a Ukrajinu k jejich dodržování. Uvedl, že členové Rady bezpečnosti OSN a Ukrajina tyto zásady »jasně podpořili«.

V květnu 2023 Grossi navrhl, aby RB OSN podpořila pět zásad zajištění bezpečnosti v ZNPP: z elektrárny nebo proti ní by nemělo dojít k žádnému útoku; ZNPP by neměla být využívána ke skladování těžkých zbraní nebo jako základna pro těžké zbraně či vojenský personál, které by mohly být využity k útoku z elektrárny; nemělo by být ohroženo napájení elektrárny mimo areál; všechny struktury a systémy nezbytné pro bezpečný provoz ZNPP by měly být chráněny před útoky nebo sabotážními činy; neměly by být podnikány žádné kroky, které by tyto zásady narušovaly.

K jaderné havárii v ZNPP by mohlo dojít i v případě, že by všechny reaktory byly odstaveny, dodal Grossi.

»I když je nyní všech šest reaktorů elektrárny v režimu studené odstávky a poslední blok byl do tohoto stavu převeden před dvěma dny na základě doporučení MAAE, potenciální nebezpečí závažné jaderné havárie zůstává velmi reálné,« řekl.

»Jsme nebezpečně blízko jaderné havárii. Nesmíme připustit, aby o tom, co se stane zítra, rozhodl hod kostkou. Musíme dnes udělat vše, co je v našich silách, abychom riziko havárie minimalizovali,« varoval šéf MAAE.

Grossi také poznamenal, že MAAE neřekne, kdo je zodpovědný za nedávné útoky na jadernou elektrárnu, dokud agentura nebude mít nezpochybnitelné důkazy.

»Nezabíháme do spekulací,« řekl.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy