Japonsko je znepokojeno rusko-čínskou vojenskou spoluprací

Tokio má obavy z vojenské spolupráce mezi Ruskem a Čínou, proto považuje za nutné monitorovat společné manévry Moskvy a Pekingu v blízkosti Japonska, uvádí se v každoroční zprávě o japonské zahraniční politice Diplomatic Bluebook 2024 japonského ministerstva zahraničí.

»Ve vojenské oblasti se spolupráce Ruska s Čínou zvýšila, včetně průjezdu [čínských a ruských] námořních lodí, které plují společně (červenec až srpen), a společných hlídek za účasti útočných letadel (červen a prosinec),« uvádí se ve zprávě. »Z hlediska japonské bezpečnosti jsou zvýšené společné aktivity Číny a Ruska v okolí Japonska důvodem k obavám a je třeba je pečlivě sledovat,« dodalo japonské ministerstvo zahraničí.

Ruské ministerstvo zahraničí již dříve opakovaně zdůraznilo, že podobná cvičení a hlídky probíhají v přísném souladu s mezinárodním právem a vylučují jakékoli narušení cizího vzdušného prostoru. Čína zase požadovala, aby Japonsko přestalo přijímat zbytečná opatření, která brání jeho společným hlídkám s Ruskem v regionu. Peking rovněž zdůraznil, že během těchto leteckých hlídek Čína a Rusko dodržují mezinárodní právo.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy