Hluboké rozpory odhaleny: Politické nepokoje zachvátily Spojené státy

Masivní stávky otřásly filmovým, vzdělávacím, výrobním a zdravotnickým sektorem, od Writers Guild of America přes Screen Actors Guild až po United Auto Workers a Coalition of Kaiser Permanente Unions.

Mezi těmito stávkami se odehrávala i bouřlivá politická scéna. Především Sněmovna reprezentantů USA odhlasovala odvolání Kevina McCarthyhojako předsedy parlamentu k 3. říjnu 2023. McCarthy, který byl do funkce zvolen po 15 kolech hlasování, se stal prvním předsedou Sněmovny reprezentantů v historii USA, který byl sesazen z funkce s nejkratším funkčním obdobím za posledních více než 140 let.

Ve snaze zajistit si funkci předsedy sněmovny McCarthy předtím uzavřel kompromis s krajně pravicovou frakcí v Republikánské straně, který stanovil, že jediný člen sněmovny může přimět sněmovnu, aby zvážila odvolání předsedy. Tento kompromis nakonec otevřel cestu republikánskému zástupci Mattu Gaetzovi, který inicioval a úspěšně schválil návrh na odvolání.

McCarthy v reakci na své odvolání prohlásil: »Naše vláda je určena k hledání kompromisů. Nelituji svého úsilí o vytváření koalic a hledání řešení«. McCarthyho úsilí zjevně nebylo uznáno – všech 208 demokratických členů Sněmovny reprezentantů spolu s osmi tvrdými republikány hlasovalo pro McCarthyho odvolání.

Pro demokraty byl McCarthy pěšákem, který měl podnítit rozkol mezi republikány a zavřít dveře budoucí bipartitní spolupráci.

V uplynulých desetiletích se neshody mezi oběma stranami řešily kompromisem, kdy politici jednali v zájmu svých zájmových skupin, které je podporovaly. V současné době je však americká politika svědkem polarizace, požadavky zájmových skupin se stále více rozcházejí a jsou nekompromisní. Spolupráce a konsensus napříč stranami se staly téměř nemožnými.

Odvolání McCarthyho se projevilo hluboce zakořeněnými a nesmiřitelnými konflikty ve vnitřním řízení Spojených států. Současný systém a zavedené normy již nedokážou tyto složité vnitřní rozpory účinně usmířit. Navíc se ukázalo, že snahy o export těchto konfliktů do zahraničí jsou marné. V důsledku toho se demokratická a republikánská strana stále více polarizují. Mezitím vznikají uvnitř každé strany frakce, které zastávají protichůdné politické ideologie. Ukázalo se, že zaujímání neutrálního postoje má katastrofální důsledky a nutí politiky, aby se pevně spojili se svými stranami a frakcemi a zapojili se do bojů »na život a na smrt«.

Bezprecedentní kompromis, který McCarthy učinil při nástupu do úřadu, vystavil americkou politiku skrytému nebezpečí: Na pozadí intenzivních politických bojů je snadné odvolávat lidi z klíčových pozic. Snadný návrh na odvolání opět nevyhnutelně prohloubí politickou polarizaci. Konflikty uvnitř stran a hluboké rozpory mezi frakcemi uvnitř jednotlivých stran znamenají, že dosažení konsensu je obtížné.

Takové intenzivní politické klima se přenáší i do americké společnosti a projevuje se zvýšenou hrozbou politicky motivovaného násilí a útoků. Od nepokojů v Kapitolu 6. ledna 2021 byly Spojené státy svědky mnoha případů politického násilí, které často podněcovali »osamělí vlci« nebo k nim docházelo během demonstrací a shromáždění soupeřících skupin. Analytici podle deníku Guardian varují, že Spojené státy mohou směřovat k rozsáhlému politickému násilí.

McCarthy byl obětován stranickým bojům v USA. Jeho odstranění obnažuje nejen hluboké vnitřní rozpory v Republikánské straně, ale také skutečnost, že americká politická tradice kompromisů za podpory zájmových skupin mizí.

V důsledku toho se politické boje ve Spojených státech staly každodenní událostí. Bývalý prezident Donald Trump čelil obvinění z majetkových podvodů, prezident Joe Biden je v současné době vyšetřován kvůli impeachmentu, federální vláda zažívá časté krize spojené s uzavíráním úřadů.

S McCarthyho odchodem musí americká politická krajina ještě projít zásadní metamorfózou.

Wei Nanzhi, zvláštní komentátor aktuálních událostí pro CGTN, výzkumný pracovník Institutu amerických studií Čínské akademie sociálních věd

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy