Home Zahraničí Hútíové provedli od 19. listopadu na lodě v Rudém moři 26 útoků

Hútíové provedli od 19. listopadu na lodě v Rudém moři 26 útoků

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Jemenské povstalecké hnutí Ansar Alláh (Hútíové) provedlo od 19. listopadu 26 útoků na plavidla v Rudém moři, uvedlo americké Centrální velitelství (CENTCOM).

»Dne 9. ledna zahájili Hútíové komplexní útok útočných bezpilotních letounů (OWA UAV), protilodních střel s plochou dráhou letu a protilodní balistické rakety z oblastí, které kontrolují v jižní části Jemenu směrem k mezinárodním plavebním trasám, kterými proplouvaly desítky obchodních plavidel,« uvedlo CENTCOM na sociální síti X, dříve známé jako Twitter.

»Jedná se o 26. útok Hútíů na obchodní námořní cesty v Rudém moři od 19. listopadu,« uvádí se v prohlášení. Nebyla hlášena žádná zranění ani škody.

Podle CENTCOM »bylo sestřeleno osmnáct bezpilotních letounů OWA, dvě protilodní střely s plochou dráhou letu a jedna protilodní balistická střela«.

Již dříve ministr zahraničí USA Antony Blinken uvedl, že operace Ansar Alláh v Rudém moři ovlivňují zájmy více než 40 zemí a narušují téměř 20 % světové námořní dopravy.

Po eskalaci palestinsko-izraelského konfliktu v pásmu Gazy Hútíové prohlásili, že budou podnikat údery na izraelské území a nedovolí lodím s nimi spojeným proplouvat vodami Rudého moře a průlivu Bab el-Mandeb, dokud nebude operace v palestinské enklávě zastavena. Od poloviny listopadu bylo v těchto vodách napadeno několik obchodních dopravců a lodí z území kontrolovaného jemenským hnutím Ansar Alláh.

V reakci na to vláda USA prohlásila, že vytváří mezinárodní koalici a připravuje zahájení operace Ochránce prosperity s cílem zajistit bezpečnost plavby a ochranu lodí v Rudém moři.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here