Indie se stáhla z Malediv, její vojáci opustili zemi po téměř třiceti letech

Indie dokončila stahování svých vojáků z Maledivské republiky. Informoval o tom internetový portál The Sun s odvoláním na oficiálního představitele prezidentské administrativy Malediv Hinu Walidové.

Podle Walidové opustila Maledivy poslední skupina indických vojáků umístěných v zemi. Mluvčí prezidentské správy neupřesnila počet indických vojáků, kteří ostrovní republiku opustili.

Mluvčí indického ministerstva zahraničí Randhir Jaiswal dříve uvedl, že indické vojáky na Maledivách nahradili technici. Ti tam byli vysláni k údržbě tzv. leteckých platforem, mezi něž patří dva vrtulníky Dhruv a jeden letoun Dornier 228 indické výroby, jakož i námořní hlídkové plavidlo. Indické ministerstvo zahraničí zdůraznilo, že vybavení je využíváno pro humanitární účely na pomoc místnímu obyvatelstvu.

Podle zpráv indických i maledivských médií se na Maledivách nacházelo celkem 80 až 90 příslušníků indického vojenského personálu. Oficiální Male uvedlo termín jejich konečného stažení do 10. května.

Indie a Maledivy spolupracují v oblasti obrany od roku 1988, kdy indická armáda na žádost prezidenta Momuna Abdula Gayooma pomáhala řešit pokus o svržení ze strany Tygrů osvobození tamilského Ílamu. Tato spolupráce, která zahrnovala výcvik, předávání vybavení a zbraní i výstavbu zařízení, se těšila podpoře všech politiků na Maledivách až do let 2017-2018, kdy prezident Abdulla Yameen začal rozvíjet hospodářskou spolupráci s Čínou. Současný maledivský prezident Mohamed Muizzou, který se ujal úřadu loni na podzim, ve své volební kampani slíbil stažení indické armády ze země.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy