Home Zahraničí Investice do nového: Zahraniční firmy využívají čínská rozvíjející se průmyslová odvětví

Investice do nového: Zahraniční firmy využívají čínská rozvíjející se průmyslová odvětví

Letecký snímek pořízený 11. července 2023 ukazuje vozidla na nové energie určená na vývoz v terminálu přístavu Tchaj-cang ve východočínské provincii Ťiang-su. FOTO – Xinhua/Ji Haixin

Globální dodavatel průmyslových plynů Air Products, optimisticky naladěný na obchodní příležitosti v novém čínském energetickém sektoru, navyšuje svou účast v této zemi.

V loňském roce společnost zřídila své asijské centrum pro aplikaci vodíku ve východočínské provincii Če-ťiang, kde také buduje první čínský závod na výrobu kapalného vodíku v komerčním měřítku. Kromě toho pracuje také na rozvoji místní výroby zásobníků kapalného vodíku v Šanghaji a místních průmyslových standardů pro kapalný vodík.

»Růstový potenciál inovativních ekologických technologií bude dále využíván s tím, jak Čína podporuje rozvoj nových výrobních kapacit,« řekl Saw Choon Seong, prezident společnosti Air Products China.

Podle analytiků se očekává, že nové výrobní kapacity, které zdůrazňují vědecké a technologické inovace a zelený růst, vytvoří nová odvětví, modely a hnací síly růstu. Pro zahraniční investory tyto síly znamenají zvýšenou poptávku a větší trh.

Trvalý závazek společnosti Air Products v Číně je příkladem toho, jak zahraniční podniky využívají příležitosti, které přináší snaha země o rozvoj těchto nových výrobních kapacit.

Díky vládní politice došlo v posledních letech k rychlému rozvoji strategických rozvíjejících se odvětví v Číně a oblíbenými oblastmi pro zahraniční investory se stala také odvětví špičkových technologií.

Podle údajů ministerstva obchodu přitáhly v loňském roce high-tech odvětví do země přímé zahraniční investice v celkové výši 423,34 miliardy jüanů (asi 59,6 miliardy amerických dolarů), což představuje rekordních 37,3 % celostátních investic.

Cchaj Wej, ředitel pro strategii společnosti KPMG Advisory (Čína), uvedl, že Čína vytvoří pro zahraniční firmy mnoho příležitostí a zároveň bude rozvíjet nové výrobní kapacity.

»V rozvíjejících se odvětvích, jako jsou nové materiály a pokročilá výroba, jsme v posledních letech zaznamenali nárůst poptávky po vysoce kvalitních průmyslových plynech a pokročilých aplikačních technologiích,« uvedl Saw.

Aby mohly lépe využívat inovační trendy, zkoumat tržní příležitosti a uspokojovat požadavky spotřebitelů, zakládá v Číně stále více zahraničních podniků výzkumná střediska.

Jako příklad lze uvést společnost ResMed. Tento výrobce zdravotnických prostředků zřídil v Číně místní digitální výzkumný a vývojový tým spolu s nezávislou výrobní základnou a produktovými řadami zaměřenými na čínský trh.

Vědecké a technologické inovace budou hrát klíčovou roli v budoucím rozvoji Číny, řekl Tony Liou, generální ředitel společnosti ResMed China. Poznamenal, že podniky v Číně urychlily digitální transformaci a modernizaci průmyslového řetězce a snaží se posunout na vyšší úroveň hodnotového řetězce.

Díky supervelkému trhu, vysoce kvalitním odborníkům, stabilnímu sociálnímu prostředí, solidní infrastruktuře a zlepšujícím se vládním službám se Čína může pochlubit komplexní konkurenční výhodou a je pro zahraniční podniky »silně přitažlivá«, uvedl Liou.

Cchaj poznamenal, že kompletní čínský průmyslový řetězec a silné průmyslové podpůrné kapacity poskytly zahraničním společnostem pevný základ pro spolupráci s jejich čínskými kolegy.

»Zahraniční podniky mohou spolupracovat s místními společnostmi, sdílet zdroje a usnadňovat technologickou výměnu a průmyslovou modernizaci, což zvyšuje jejich celkovou konkurenceschopnost,« uvedl.

Při podpoře nových výrobních kapacit země zavedla řadu opatření a pro zahraniční investory vytvořila otevřenější a přátelštější prostředí, poznamenal Cchaj. »Zahraniční společnosti by měly využít těchto příležitostí, aktivně se účastnit dění na trhu a růst společně s čínskou ekonomikou,« dodal.

Pokud jde o mezinárodní spolupráci, uvedl, že Čína v posledních více než deseti letech převzala iniciativu za účelem integrace do globální inovační sítě a posílení svých technologických a průmyslových inovačních schopností prostřednictvím otevření a spolupráce.

S rozvojem nových výrobních sil bude tato spolupráce dále posilována, zejména v oblasti výzkumu, vývoje, aplikace a podpory převratných a špičkových technologií, uvedl.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here