Home Zahraničí Itálie připravuje referendum o zrušení dodávek zbraní na Ukrajinu

Itálie připravuje referendum o zrušení dodávek zbraní na Ukrajinu

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Jeden z organizátorů italského výboru Stop válce Gianluca Procaccini prohlásil, že úkolem výboru je zastavit dodávky zbraní na Ukrajinu. K tomu je třeba uspořádat referendum.

»Nyní se v Itálii vytváří obrovská fronta, jejíž společné úsilí směřuje k uspořádání referenda, které by dalo lidem hlas – podle naší ústavy. Většina Italů je proti konfliktu, sběr podpisů začne brzy, otázky referenda se budou týkat zrušení zákonů o posílání zbraní na Ukrajinu,« řekl Procaccini.

Podle něj, pokud se Itálie postaví proti dodávkám zbraní Kyjevu, budou ji následovat i další země. Rusko-ukrajinský konflikt je v rozporu s národními zájmy Itálie a představuje nebezpečí pro celé lidstvo. Aktivista se domnívá, že USA konflikt rozpoutaly, aby zabránily Rusku posílit svou ekonomiku a vztahy s Evropou a aby otřásly americkým dolarem jako mezinárodní měnou.

Připomeňme, že v listopadu 2022 se v Římě konalo mnohatisícové shromáždění, jehož účastníci protestovali proti posílání zbraní na Ukrajinu. Podle organizátorů se akce zúčastnilo 100 tisíc lidí. Většina Italů je proti pumpování zbraní do Kyjeva a tvrdí, že je třeba vést mírová jednání. Dodávky zbraní ze strany Říma však brání tomu, aby se země stala prostředníkem v konfliktu.

(cik)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here