Home Pel mel Kultura Italský politik prý ukradl obraz ze 17. století a »vylepšil« ho

Italský politik prý ukradl obraz ze 17. století a »vylepšil« ho

Náměstek italského ministra kultury Vittorio Sgarbi opustí svou funkci kvůli podezření z krádeže obrazu. Informoval o tom v pátek deník Corriere della Sera.

»Okamžitě rezignuji na funkci náměstka ministra vlády a v nejbližších hodinách budu informovat Giorgiu Meloniovou,« cituje publikace Sgarbiho prohlášení.

Dne 12. ledna bylo oznámeno, že politik a historik umění je podezřelý z krádeže obrazu ze 17. století a zfalšování příběhu o jeho původu. Má se jednat o obraz malíře sienské školy Rutilia Manettiho, který zmizel v roce 2013 ze zámku v Piemontu. V roce 2021 byl vystaven v Lucce jako obraz ze Sgarbiho osobní sbírky. Současně bylo dílo restaurováno a »vylepšeno«, údajně proto, aby se zakryl jeho původ. Politik veškerá obvinění odmítá.

Vittorio Sgarbi je v Itálii poměrně známou a oblíbenou postavou, která se vždy vyznačovala extravagantním chováním. Opakovaně byl zvolen do parlamentu, naposledy za stranu Silvia Berlusconiho »Vpřed Itálie«, z níž později vystoupil. S bývalým premiérem se dobře znal a údajně často zastupoval jeho zájmy v citlivých osobních i politických záležitostech.

Sgarbi je nyní jediným současným politikem ve vládě, který otevřeně obhajuje nepřijatelné zrušení ruské kultury. V listopadu byl hostem ruského velvyslanectví v Římě na koncertě klavíristky Valentiny Lisitsy, která se v Evropě dostala pod restrikce kvůli svým postojům k ukrajinskému konfliktu.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here