Home Zahraničí Izrael a Hamás se dohodly na přerušení bojů a propuštění rukojmích

Izrael a Hamás se dohodly na přerušení bojů a propuštění rukojmích

FOTO - Xinhua

Izraelská vláda po několikahodinovém zvláštním zasedání schválila plán na návrat nejméně 50 rukojmích z pásma Gazy do čtyř dnů, poté bude vojenská operace v enklávě obnovena. Uvádí se to v prohlášení úřadu premiéra země Benjamina Netanjahua. Palestinské hnutí Hamás potvrdilo příměří a propuštění rukojmích, které drží, výměnou za vězně z izraelských věznic. Prohlášení bylo zveřejněno na telegramovém kanálu Hamásu.

»Izraelská vláda je odhodlána přivést všechna rukojmí domů. Dnes večer vláda schválila plán první fáze tohoto cíle, podle něhož bude nejméně 50 unesených – žen a dětí – propuštěno během čtyř dnů, během nichž bude v bojích klid. Propuštění dalších 10 unesených zajistí další den klidu,« uvádí se v izraelském prohlášení.

Na konci této pauzy bude operace izraelských sil v pásmu Gazy plně obnovena, zdůraznil úřad. »Izraelská vláda, Izraelské obranné síly a bezpečnostní složky budou pokračovat ve válce s cílem přivést domů všechny rukojmí, dokončit likvidaci Hamásu a zajistit, aby z Gazy nepřišla žádná nová hrozba pro Izrael,« zdůraznil text.

Hamás potvrdil, že dohody budou zahrnovat propuštění 50 vězňů, žen a dětí mladších 19 let, výměnou za propuštění 150 žen a dětí mladších 19 let z izraelských věznic.

Podle rádia Kan má Hamás dnes večer předat seznam rukojmích, kteří mohou být propuštěni zítra ráno v první skupině.

V prohlášení se dodává, že součástí dohody s izraelskou vládou bude závazek obou stran k příměří, který zaručí zastavení »veškerých bojových akcí ve všech oblastech pásma Gazy«. Kromě toho dojde k »dodání stovek kamionů s humanitární, nouzovou a zdravotnickou pomocí a také pohonnými hmotami do všech oblastí pásma Gazy, na sever i na jih, bez výjimky«.

Hamás rovněž uvedl, že v rámci humanitární přestávky bude na čtyři dny zcela zastaven letecký provoz na jihu pásma Gazy a částečně na severu regionu.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here