Home Zahraničí Izrael prý obnoví boje, pokud Hamás neoznámí propuštění dalších rukojmích

Izrael prý obnoví boje, pokud Hamás neoznámí propuštění dalších rukojmích

ILUSTRAČNÍ FOTO - X

Pokud palestinské radikální hnutí Hamás 27. listopadu neoznámí, že hodlá propustit pátou várku rukojmích zadržovaných v pásmu Gazy, Izrael se vrátí k bojům v této enklávě. S tímto prohlášením přišla izraelská státní televize Kan s odvoláním na zdroj z izraelského establishmentu.

»Máme co do činění s brutální teroristickou organizací, takže budeme muset počkat do poslední chvíle. Pokud dnes večer neoznámí, že hodlají propustit pátou várku rukojmích, vrátíme se k bojovým akcím,« citoval Kan svého představitele.

Dodal, že Izrael očekává, že zprostředkovatelé vyvinou tlak na stoupence Hamásu, aby propustili všechny nezletilé, které drží v zajetí. Zdroj zároveň sdělil, že zatím nevidí žádné náznaky toho, že to, co řekl katarský premiér a ministr zahraničí Mohammed bin Abdel Rahman Al-Thani o přibližně 40 rukojmích, ženách a dětech držených jinými skupinami v pásmu Gazy, je pravda.

Již dříve izraelská rozhlasová stanice Galei Tzahal tvrdila, že izraelské úřady obdržely seznam rukojmích držených příznivci palestinského radikálního hnutí Hamas v pásmu Gazy, kteří mají být propuštěni 27. listopadu v rámci čtvrtého kola výměn. Americký list The Wall Street Journal zase s odvoláním na egyptské představitele tvrdí, že seznamy, které izraelská strana obdržela, obsahují 11 osob. Izrael se k těmto mediálním publikacím zatím nevyjádřil.

Dne 26. listopadu bylo z pásma Gazy propuštěno 17 osob. V první skupině propuštěných bylo celkem 13 Izraelců – žen a dětí. Jeden z rukojmích byl převezen vrtulníkem do nemocnice ihned po překročení izraelské hranice, jak již dříve informovala armádní tisková služba. Podle izraelské televize Channel 12 byla 84letá žena, nejstarší ze skupiny rukojmích, ve vážném stavu, který si vyžádal její urgentní hospitalizaci.

Palestinské hnutí Hamás 22. listopadu oznámilo, že za zprostředkování Egypta a Kataru dosáhlo čtyřdenní dohody s Izraelem o humanitárním příměří v pásmu Gazy. Dohody požadují propuštění 50 dětí, mladistvých (do 19 let) a žen zadržovaných v enklávě výměnou za propuštění 150 mladistvých (do 19 let) a žen z izraelských věznic. Příměří vstoupilo v platnost v ranních hodinách 24. listopadu.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here