Izraelská delegace obdržela pozvání na jednání v Káhiře, nebude ale smět rozhodovat

Delegace z Izraele obdržela pozvání k návštěvě Káhiry 29. dubna, kde pokračují jednání o otázkách souvisejících s příměřím v Gaze a propuštěním rukojmích. Informoval o tom list Al-Arabi Al-Jadid s odvoláním na své zdroje.

»Plánuje se, že pozvaná izraelská delegace bude oprávněna dávat odpovědi na žádosti Hamásu, ale nebude oprávněna přijímat rozhodnutí ani vyjadřovat oficiální stanovisko,« citoval list zdroj, který rovněž upřesnil, že pozvání izraelské delegace má urychlit proces dosažení dohody mezi stranami.

Již dříve egyptský televizní kanál Al-Qahira Al-Ikhbariya potvrdil informaci, že delegace radikálního palestinského hnutí Hamás navštíví Egypt, aby se zúčastnila jednání. Delegaci povede člen politického vedení Hamásu Chalíl al-Hajá. Podle televizního kanálu hnutí v Káhiře představí svou odpověď na návrh zprostředkovatelů na dohodu s Izraelem, který předalo o den dříve.

27. dubna saúdskoarabská státní televize Al-Ikhbariya informovala, že se v Rijádu sešli ministři zahraničí Egypta, Jordánska a Saúdské Arábie a zástupci Kataru, SAE a Palestiny, aby vedli pravidelné konzultace o urovnání konfliktu v pásmu Gazy. Účastníci schůzky podle televizní stanice hodlali projednat příměří v palestinské enklávě, způsoby ochrany civilistů a zvýšení humanitární pomoci, jakož i kroky k realizaci dvoustátního řešení.

Několik hodin před zahájením schůzky v saúdské metropoli vyšlo najevo, že Egypt předal Hamásu návrh dohodnutý s izraelskou stranou, který zahrnuje propuštění 20 až 40 rukojmích zadržovaných radikály v Gaze výměnou za příměří v enklávě.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy