Home Zahraničí Jak čínské město ledu a sněhu upevňuje vztahy s Evropou

Jak čínské město ledu a sněhu upevňuje vztahy s Evropou

Návštěvníci se fotografují u ledové sochy terakotového bojovníka v ledovém a sněhovém světě v Charbinu v severovýchodní čínské provincii Chej-lung-ťiang, 23. ledna 2024. FOTO - Xinhua/Xie Jianfei

Skulptury Chrámu nebes a katedrály Notre Dame, zalité okouzlujícím měsíčním světlem, lákají turisty z domova i ze zahraničí na slavnosti ledu a sněhu na severu Číny.

Ti, kteří mají odvahu snášet mrazivé teploty, se účastní kulturního dialogu a výměny mezi Čínou a Francií v »ledovém městě« Charbin.

Lyazid Benhami, viceprezident pařížské Asociace francouzsko-čínského přátelství, označil tuto scenérii za pozoruhodnou a řekl, že nečekal, že na sociálních sítích uvidí krásu katedrály Notre Dame v podobě ledové sochy.

Turistický ruch v Charbinu je na vzestupu a přináší do regionu tolik potřebný ekonomický impuls. Během novoročních svátků 2024 se do Charbinu sjely více než tři miliony návštěvníků, což je o 441,4 procenta více než minulou zimu, a příjmy z cestovního ruchu meziročně vzrostly o 791,92 procenta na více než 5,9 miliardy jüanů (asi 823 milionů amerických dolarů).

Podle nové zprávy online cestovní platformy Trip vzrostly rezervace zájezdů do zasněženého města na nadcházející svátky jara oproti loňskému roku více než 14krát.

Pierre G. Chidiac, generální ředitel hotelu Sofitel v Charbinu, který provozuje přední francouzská pohostinská skupina Accor, uvedl, že turisté poznávají nejen tradiční atrakce v Charbinu, ale vydávají se také do lyžařských středisek ve městě Ja-pu-li a prozkoumávají »sněžné město« v Mudan-ťiangu.

»Všimli jsme si, že se Charbin stává stále oblíbenější turistickou destinací. Úžasné zimy s ledovými a sněhovými aktivitami, příjemná léta, krásná příroda podél řeky Sung-chua, chutné místní občerstvení a bohatá kultura patří k mnoha důvodům, proč věřím v prosperující cestovní ruch,« uvedl francouzský hoteliér.

Jie Fej, prezident a generální ředitel společnosti Michelin China, stejně jako Chidiac prohlásil, že prosperující lední a sněhová turistika v Charbinu ukázala silnou vitalitu čínské ekonomiky a vzbudila důvěru ve společnost Michelin a další mezinárodní podniky působící na čínském trhu.

»Plánujeme zahájit sérii festivalů jídla ve více čínských městech, které čínským spotřebitelům přinesou vysoce kvalitní francouzské zemědělské produkty, vína a další produkty,« dodal Jie.

Vzhledem k tomu, že v roce 2024 uplyne 60 let od navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a Francií a bude vyhlášen Čínsko-francouzský rok kultury a cestovního ruchu, očekává se, že podniky spojené se zimními aktivitami přinesou příležitosti oběma stranám a dále posílí vazby mezi Čínou a Francií.

Prodavač prodává dušené hrušky na ranním trhu Chung-čuan v Charbinu v severovýchodní čínské provincii Chej-lung-ťiang, 22. ledna 2024. FOTO – Xinhua/Cai Yang

Nedávno Čína zrušila vízovou povinnost pro Francii, Německo, Švýcarsko, Itálii, Nizozemsko, Španělsko a Irsko a snížila vízové poplatky pro mnoho zemí, což je výhodnější pro osobní výměny a rozvoj cestovního ruchu.

»Jméno Charbin, značka Charbin a to, co představuje, totiž ledové sochy, jsou proslulé,« řekl Martin Nydegger, generální ředitel Switzerland Tourism, čínským médiím na právě skončeném 54. výročním zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu.

Nydegger poznamenal, že Čína a Švýcarsko mají společné zajímavé přednosti v oblasti ledové a sněhové turistiky, a řekl: »Mohli bychom se od Charbinu učit, jak se tam pořádá takový fenomenální sochařský festival.«

Odborník na cestovní ruch je skutečně ohromen skutečností, že »ledové město« přilákalo během pouhých tří dnů během novoročních svátků více než tři miliony návštěvníků, což odpovídá více než třetině obyvatel jeho země. »Švýcarsko chce čínské návštěvníky přivítat opravdu brzy,« prohlásil.

Wang Chung-sin, vedoucí oddělení kultury, rozhlasu, televize a cestovního ruchu v Charbinu, prohlásil: »Vítejte v Charbinu! Vítejte v mém rodném městě!«

Wang poznamenal, že Tung-pej (tři nejsevernější čínské provincie Chej-lung-ťiang, Liao-ning a Ťi-lin) a Švýcarsko jsou zasněžená místa s podobnou zeměpisnou šířkou, a řekl, že se těší na posílení užších vztahů mezi oběma stranami. »Uvítáme přátele ze Švýcarska, aby navštívili a prozkoumali Charbin.«

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here