Home Zahraničí CNN: USA brzy zahájí rozhovory s Irákem o stažení vojsk

CNN: USA brzy zahájí rozhovory s Irákem o stažení vojsk

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Spojené státy a Irák brzy zahájí rozhovory o stažení amerických vojsk z této blízkovýchodní země, uvedla CNN s odvoláním na zdroje obeznámené s touto záležitostí.

Podle zprávy »jsou USA a Irák blízko k dohodě o zahájení dialogu s Vyšší vojenskou komisí, který byl oznámen již v srpnu«. Cílem dialogu je stanovit konkrétní kroky pro budoucí stažení.

Zpráva uvádí, že Washington chce, aby rozvrh odchodu vojsk odrážel současnou situaci v Iráku a stabilitu tamní vlády a donucovacích orgánů. Irácké vedení se zase domnívá, že časový rámec stažení by neměl být ovlivněn žádnými okolnostmi.

Irácký premiér Mohammad Šíja al-Sudání 5. ledna prohlásil, že mezinárodní koalici došly důvody pro její přítomnost na iráckém území a Bagdád se chystá přijmout konkrétní opatření k ukončení zahraniční vojenské přítomnosti v zemi. Uvedl také, že irácká vláda právě stanovuje datum zahájení rozhovorů v rámci dvoustranné komise zřízené k řešení otázky stažení zahraničních vojsk.

Prohlášení přišlo po zprávách, že při útoku amerického bezpilotního letounu na Bagdád byl zabit vůdce hnutí Harakat al-Nujaba abú Taqwa.

Pentagon zase 8. ledna uvedl, že v tuto chvíli neplánuje stažení svých vojáků z Iráku. V současné době je na různých základnách v Iráku rozmístěno přibližně 2500 amerických vojáků. Mluvčí ministerstva obrany Pat Ryder uvedl, že si není vědom žádné žádosti v této věci podané iráckou vládou. Dodal, že americké jednotky zůstávají v zemi na základě žádosti legitimní irácké vlády.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here