Home Zahraničí Japonsko by rádo podepsalo mír s Ruskem, ale bude pokračovat v sankcích

Japonsko by rádo podepsalo mír s Ruskem, ale bude pokračovat v sankcích

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Japonsko by rádo uzavřelo mírovou smlouvu s Ruskem, ale hodlá pokračovat v politice protiruských sankcí a podpory Ukrajiny, prohlásil japonský premiér Fumio Kišida při přednesení hlavního projevu na plenárním zasedání dolní komory parlamentu.

»Budeme i nadále aktivně prosazovat sankce proti Rusku a podporu Ukrajiny,« uvedl s konstatováním složité situace ve vzájemných vztazích v důsledku ruské speciální vojenské operace na Ukrajině.

»Japonsko však zůstává pevně odhodláno držet kurz zaměřený na vyřešení územní otázky a uzavření mírové smlouvy,« dodal.

Kišida rovněž připomněl, že v druhé polovině února se v Tokiu uskuteční konference o problému obnovení Ukrajiny.

Moskva a Tokio jednají od poloviny minulého století s cílem vypracovat mírovou dohodu po druhé světové válce. Kamenem úrazu zůstávají neshody ohledně práv na jižní část Kurilských ostrovů. Po válce bylo celé souostroví začleněno do Sovětského svazu, ale Japonsko si nárokuje kontrolu nad Iturupem, Kunaširu, Šikotanem a skupinou malých neobydlených ostrovů. Ruské ministerstvo zahraničí opakovaně zdůraznilo, že svrchovanost Moskvy nad těmito územími, která má příslušný mezinárodněprávní rámec, není zpochybňována.

V březnu 2022 ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Moskva ukončuje rozhovory s Tokiem o mírové smlouvě kvůli jednostranným omezením Japonska vůči Rusku v souvislosti se situací na Ukrajině. Moskva rovněž odstoupila od dialogu s Tokiem o společných hospodářských aktivitách na jižních Kurilských ostrovech a zablokovala prodloužení statusu Japonska jako partnera pro odvětvový dialog v rámci Organizace pro černomořskou hospodářskou spolupráci.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here