Japonsko na pozadí protestů dokončilo první rok vypouštění odpadních vod z jaderné elektrárny do oceánu

Navzdory nesouhlasu a obavám z domova i ze zahraničí ukončila poškozená japonská jaderná elektrárna Fukušima 1 podle provozovatele elektrárny první rok vypouštění odpadních vod kontaminovaných jadernými látkami do oceánu.

Elektrárna dokončila čtvrté a poslední kolo vypouštění v současném fiskálním roce, který skončil v březnu, uvedla v neděli společnost Tokyo Electric Power Company (TEPCO).

Podle původního plánu bylo od zahájení vypouštění v srpnu 2023 do oceánu vypuštěno přibližně 31 200 tun odpadních vod obsahujících radioaktivní tritium, přičemž každé kolo vypouštění probíhalo přibližně dva týdny.

Začátkem tohoto týdne zdůraznil generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi po své první návštěvě prefektury Fukušima od zahájení vypouštění pokračující úsilí Japonska při monitorování vypouštění odpadních vod kontaminovaných jadernými látkami z poškozené elektrárny do oceánu.

Lidé se účastní shromáždění proti japonskému vypouštění odpadních vod kontaminovaných jadernou elektrárnou Fukušima do oceánu před generálním konzulátem Japonska v San Francisku v Kalifornii ve Spojených státech, 11. března 2024. FOTO – Xinhua/Li Jianguo

Grossi zdůraznil, že vypouštění představuje pouze počáteční fázi dlouhého procesu, a prohlásil, že »v nadcházejícím zdlouhavém procesu bude zapotřebí vynaložit mnoho úsilí«, a zopakoval postoj organizace, že je třeba zachovat bdělost v průběhu celého procesu.

Zatímco japonská vláda a společnost TEPCO ujišťují o bezpečnosti a nezbytnosti vypouštění, sousední země a místní zúčastněné strany vyjádřily obavy ohledně dopadů na životní prostředí.

»Všichni rybáři jsou proti vypouštění do oceánu. Kontaminovaná voda se dostala do oblasti, které my rybáři říkáme ‚moře pokladů‘, a tento proces bude trvat nejméně 30 let,« řekl Haruo Ono, rybář z města Šinči ve Fukušimě.

»Neexistuje žádný dobrý důvod, proč vypouštět radioaktivní materiály do oceánu. Neexistuje žádný důvod, proč je jen naředit a spláchnout,« dodal sedmdesátiletý muž.

»Je opravdu nutné v první řadě vypouštět do moře to, co bylo uloženo v nádržích? Jak můžeme říkat, že je to ‚bezpečné‘, když vypouštěná voda zjevně obsahuje škodlivé radioaktivní látky? Myslím, že vláda a společnost TEPCO musí poskytnout solidní odpověď,« řekla Chiyo Oda, obyvatelka fukušimského města Iwaki.

Obavy japonské veřejnosti podpořil nedávný únik kontaminované vody z potrubí fukušimské elektrárny.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy