Japonský nástroj s umělou inteligencí předpovídá, kdy nováčci odejdou z práce

Japonské podniky tradičně přijímají všechny absolventy ve stejnou dobu, ale podle vládních údajů zhruba každý desátý čerstvý absolvent vysoké školy do roka z práce odejde. Šéfové, které trápí fluktuace nebo zajímá, jak dlouho u nich nový zaměstnanec vydrží, se nyní mohou obrátit na umělou inteligenci, která jim napoví, kdo bude další na řadě, uvedl The Japan Times.

Nástroj umělé inteligence vyvinuli japonští výzkumníci, aby se pokusili pomoci manažerům poskytovat cílenou podporu zaměstnancům a zabránit jim v odchodu.

Nástroj, který zpracovává údaje o zaměstnancích společnosti, od jejich docházky až po osobní informace, jako je věk a pohlaví, vytvořil profesor Tokijské městské univerzity Naruhiko Shiratori společně se startupem sídlícím v hlavním městě.

Nástroj také analyzuje údaje o zaměstnancích, kteří z firmy odešli nebo si vzali dovolenou, a vytváří model fluktuace pro každou firmu.

Poté, když se mu dodají údaje o nových zaměstnancích, předpoví, komu hrozí odchod »v procentech«, řekl agentuře AFP Shiratori, odborník na mediální vzdělávání. »V současné době testujeme nástroj umělé inteligence s několika společnostmi a vytváříme model pro každou z nich.«

Šéfové by mohli výsledky využít k tomu, aby »rizikovému zaměstnanci – aniž by mu ukázali hrubý údaj, který by pro něj mohl být šokující – naznačili, že firma je připravena nabídnout mu podporu, protože AI naznačila, že může mít potíže«, uvedl Shiratori.

Při vytváření nástroje výzkumníci vycházeli z předchozí studie, která využívala AI k předvídání charakteristik vysokoškolských studentů, u nichž je pravděpodobné, že zanechají studia.

Nyní plánují upgrade, aby nástroj AI dokázal navrhnout vhodné úkoly pro nové zaměstnance na základě analýzy informací z pracovních pohovorů a také jejich charakteristik a osobní historie.

Japonské podniky tradičně každý rok přijímají všechny absolventy ve stejnou dobu, ale podle vládních údajů zhruba každý desátý čerstvě přijatý absolvent vysoké školy do roka práci opustí.

Přibližně 30 % z nich opustí firmu do tří let, uvádí ministerstvo práce.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy