Javier Milei žádá Argentince o trpělivost, policie na ně pouští slzný plyn

Argentinský prezident Javier Milei požádal občany o trpělivost, dokud se neprojeví výsledky šokových reforem jeho vlády, ale neuvedl přibližný časový rámec.

»Žádám Argentince jen o jedno: o trpělivost a důvěru. Než uvidíme plody hospodářského oživení a reforem, které provádíme, bude to nějakou dobu trvat. Navíc jsme ještě nepocítili plný dopad katastrofy, kterou jsme zdědili,« řekl na úvod parlamentního zasedání.

Podle Mileiho je jeho vláda na správné cestě. »Poprvé v historii řešíme příčinu problému, tedy fiskální deficit, a nikoliv symptomy, proto prosím o trpělivost a důvěru, protože ať je noc jakkoliv temná, ráno vždy vychází slunce,« řekl.

Milei, který se funkce prezidenta ujal 10. prosince 2023, ve svém prvním projevu ve funkci hlavy státu označil situaci země za kritickou a uvedl, že v ekonomice jsou nutná šoková opatření. Připustil však, že jeho reformy budou mít zpočátku negativní dopad na »hospodářskou aktivitu, zaměstnanost, mzdy, chudobu a úroveň chudoby«. Podle výzkumníků z Katolické univerzity v Argentině vzrostla míra chudoby v zemi od prosince 2023 do ledna 2024 ze 49,5 % na 57,4 %. K nárůstu počtu chudých došlo na pozadí zrychlující se inflace – v listopadu 2023 činila 12,8 %, v prosinci 25,5 %, v lednu 20,6 %.

Mileiovy kroky a prohlášení vyvolávají v celé Argentině protesty. Policie použila proti demonstrantům slzný plyn. Podle televizního kanálu C5N k tomuto kroku strážci zákona přistoupili poté, co před budovou parlamentu vypukla rvačka mezi příznivci prezidenta Javiera Miley a protestujícími proti jeho politice.

Několik stovek lidí se shromáždilo před budovou parlamentu ve chvíli, kdy uvnitř hovořil prezident. Během demonstrace došlo k potyčce mezi příznivci hlavy státu a protestujícími proti jeho politice. Podle veřejné organizace Komise pro pravdu v provincii Buenos Aires utrpělo asi 20 lidí popáleniny způsobené slzným plynem.

Milieuova vláda mimo jiné zavedla nová pravidla pro postup proti demonstrantům blokujícím ulice. Úřady povolily policii použít donucovací prostředky a sílu k zajištění volného pohybu dopravy.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy