Útok na Krymský most a němečtí důstojníci. Co zaznělo v uniklém rozhovoru?

Vysoce postavení důstojníci Bundeswehru diskutovali o možnosti útoku na Krymský most, a to i pomocí řízených střel Taurus, vyplývá z přepisu rozhovoru, který zveřejnila šéfredaktorka televizního kanálu RT Margarita Simonyanová, informovala agentura TASS. Podle Simonyanové se rozhovor uskutečnil 19. února mezi inspektorem německého letectva Ingo Gerhartzem, šéfem operací a cvičení Frankem Grefem a členy střediska leteckých operací kosmického velitelství jménem Fenske a Frostedte.

Ráno 1. března Simonyanová oznámila, že má k dispozici 40minutový zvukový záznam rozhovoru mezi vysokými německými vojenskými důstojníky o plánech raketového útoku na Krymský most. Poznamenala, že účastníci rozhovoru diskutovali o možnosti takového útoku bez následků pro Berlín.

Simonyanová uvedla, že požádala německé úřady o komentář, a slíbila, že nahrávku zveřejní. Později Simonyanová zveřejnila přepis rozhovoru s tím, že německá strana na její žádost nereagovala.

Účastníci rozhovoru podle přepisu diskutují o možném předání raket dlouhého doletu Taurus Ukrajině. Podle nich dal německý ministr obrany Boris Pistorius pokyn, aby se na této otázce pracovalo, zatímco kancléř Olaf Scholz tyto dodávky »blokuje«.

Podle německých důstojníků je »nemusí na něj stačit 10 nebo dokonce 20 raket«. Zároveň vyjádřili názor, že je to možné s pomocí raket Taurus, pokud jimi bude osazena francouzská stíhačka Dassault Rafale.

Kromě toho němečtí vojáci zdůraznili, že pokud budou rakety Taurus předány Kyjevu, »budou připraveny k použití až po osmi měsících«, neboť je třeba vyloučit možnost »chybného použití«.

List Bild uvedl, že existuje mnoho důkazů o tom, že nahrávka rozhovoru mezi důstojníky Bundeswehru ohledně útoku na Krymský most je autentická. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov před zveřejněním přepisu novinářům řekl, že Kreml zatím nemá údaje o obsahu nahrávky.

Později mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová v komentáři ke zveřejnění Simonyonové uvedla, že »hybridní válka rozpoutaná Západem je v plném proudu«. Zacharovová rovněž uvedla, že Bundeswehr »zahlazuje stopy« tím, že blokuje účty na X (dříve Twitter), které šíří konverzaci mezi německými důstojníky o Taurusu.

Předseda výboru Rady federace pro obranu a bezpečnost Vladimir Bulavin vyzval orgány SRN, aby provedly důkladné vyšetřování a »poskytly světovému společenství vysvětlení«.

Mluvčí německého ministerstva obrany se k publikaci nevyjádřil: »Prosíme o pochopení, že zprávy médií a jejich obsah zásadně nekomentujeme.«

Podle časopisu Der Spiegel německé ministerstvo obrany nevylučuje odposlouchávání vnitřních komunikačních kanálů a zachycování rozhovorů. Časopis také píše, že ve vojenském resortu po první kontrole nahrávky rozhovoru důstojníků o útoku na Krymský most předpokládají, že je autentická.

Po zveřejnění záznamu německé ministerstvo obrany okamžitě zahájilo vyšetřování. Existuje podle něj silné podezření, že interní komunikaci v rámci německého letectva, Bundeswehru nebo dokonce ministerstva obrany zachycují ruské služby.

Prvotní analýza nahrávky také ukazuje, že důstojníci letectva byli během schůzky velmi neopatrní. Komunikace neprobíhala po zabezpečené lince, ale prostřednictvím relativně snadno použitelné platformy WebEx.

Kromě toho se nejméně jeden z účastníků schůzky nacházel v Singapuru a pravděpodobně se jí účastnil prostřednictvím mobilního telefonu. Vzhledem k závažnosti témat měla být v tomto případě použita šifrovaná komunikační linka. Předpisy německých ozbrojených sil takovéto diskuse o interních vojenských záležitostech jasně upravují, upozornil Der Spiegel.

Diskuse o možných dodávkách raket Taurus na Ukrajinu probíhají v Německu od roku 2022. Kancléř je proti a vysvětluje to nebezpečím zatažení Berlína do konfliktu s Moskvou.

Unie 90/Zelení a Svobodná demokratická strana, které jsou součástí vládní koalice, stejně jako opoziční blok CDU/CSU, jsou pro transfer raket.

Taurus jsou střely dlouhého doletu podobné britským Storm Shadow a francouzským Scalp, které již byly na Ukrajinu dodány. Dolet německo-švédských raket je však mnohem delší – až 500 kilometrů.

(cik, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy