Katar a Egypt pohrozily vůdcům radikálního palestinského hnutí Hamás zmrazením jejich majetku a vyhoštěním z Dauhá, pokud nepřistoupí na návrh příměří v pásmu Gazy. Informoval o tom list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na své zdroje.
Podle nich zprostředkovatelé takto pohrozili »na příkaz administrativy« amerického prezidenta Joea Bidena, která hledá způsob, jak přesvědčit Hamás k dohodě. Jak publikace poznamenává, dohodu »prezident potřebuje uprostřed politického chaosu, který válku provází«. WSJ však upozorňuje, že takové hrozby mají opačný než požadovaný účinek. Palestinské hnutí prohlásilo, že nepřistoupí na dohodu, která nebude splňovat jejich podmínky.
Mluvčí katarského ministerstva zahraničí Majid bin Mohammed al-Ansari 7. června uvedl, že Hamás nepředložil zprostředkovatelům svou odpověď na poslední návrh na příměří v pásmu Gazy a výměnu izraelských rukojmích za palestinské vězně.
Televizní kanál Al-Qahira Al-Ikhbariya již dříve informoval, že hnutí předloží svou odpověď na plán urovnání během několika příštích dnů. Televizní kanál Al-Ghad zase tvrdí, že Hamás již zprostředkovatelům předal svou odpověď na návrh, v němž požaduje příměří týden před zahájením procedury výměny rukojmích za vězně.
Dne 31. května oznámil americký prezident Joe Biden podmínky nového návrhu mírové dohody, který se skládá ze tří fází. První je na šest týdnů a předpokládá úplné příměří, stažení izraelských vojsk z obydlených oblastí Gazy, propuštění rukojmích držených Hamásem výměnou za propuštění stovek palestinských vězňů z věznic. Během tohoto období mají také strany zahájit jednání a příměří zůstane v platnosti, dokud nebude dosaženo dohody. Druhá fáze zahrnuje propuštění všech rukojmích, včetně vojenského personálu. Třetí fází je obnova pásma Gazy a předání ostatků mrtvých Izraelců jejich blízkým.
Téhož dne Hamás oznámil pozitivní hodnocení Bidenovy navrhované iniciativy a vysvětlil, že hnutí souhlasí s tím, že zváží návrhy na urovnání v Gaze, pokud izraelská strana prohlásí, že se zaváže ke stejnému základu pro jednání. Nicméně 4. června Osama Hamdan, člen politbyra hnutí, prohlásil, že prezidentem USA nastíněné podmínky možného dialogu naznačují, že Izrael nemá v úmyslu se z pásma stáhnout a má »zájem pouze o jednu fázi příměří – kde by si mohl vzít své vězně«.
(cik, TASS)