Výroba obohaceného uranu v USA podle vědců podkopává režim nešíření jaderných zbraní

Američtí fyzici vyzvali k přezkoumání plánů na zvýšení americké výroby paliva z vysoce obohaceného nízkoobohaceného uranu (HALEU), protože může být přímo použito k výrobě jaderných zbraní. To podkopává základy režimu nešíření jaderných zbraní, napsali odborníci v dopise zveřejněném ve vědeckém časopise Science.

»Naše výpočty ukazují, že uran HALEU, v němž podíl uranu 235 přesáhne 12 %, by mohl být přímo použit k výrobě jaderných výbušných zařízení. Konkrétně tuna tohoto materiálu s úrovní obohacení 19,75 % bude stačit k vytvoření bojové hlavice o síle 15 kilotun, což je síla srovnatelná s bombou svrženou Spojenými státy na Hirošimu v roce 1945,« napsali odborníci.

K tomuto závěru dospěla skupina amerických jaderných fyziků pod vedením Scotta Kempa, docenta na Massachusettském technologickém institutu (MIT), při analýze nedávno oznámených plánů americké vlády dotovat výrobu jaderného paliva HALEU s 10-20% podílem uranu 235. První várku tohoto jaderného paliva vyrobila americká společnost Centrus Energy již loni v listopadu.

Jak vysvětlují odborníci, většina stávajících civilních jaderných reaktorů je navržena pro provoz s palivem, které se skládá z 3-5 % uranu-235. Toto množství uranu-235 nestačí pro běžný provoz malých modulárních reaktorů vyvíjených v USA, které vzhledem ke zvláštnostem své konstrukce potřebují k udržení řetězové reakce mnohem více atomů tohoto izotopu, asi 10-20 %.

Jaderní fyzici přitom již v polovině minulého století dospěli k závěru, že jaderné palivo používané výhradně pro mírové účely by nemělo obsahovat více než 10 % uranu-235. To by mělo být v souladu se zásadou, že jaderné palivo by mělo obsahovat více než 10 % uranu. V takovém případě by takový štěpný materiál nemohl být ani teoreticky použit k výrobě jaderných zbraní, protože obsahuje příliš málo atomů uranu-235 na to, aby mohl spustit řetězovou reakci s dostatečnou silou, která by způsobila jaderný výbuch.

Výpočty, které provedl Kemp a jeho kolegové, ukazují, že uran HALEU lze použít k výrobě prakticky použitelných jaderných zbraní při obohacení 12 % nebo vyšším. Zvýšení podílu uranu 235 v palivu na 19,75 procenta zároveň umožňuje vyrobit relativně kompaktní bombu o průměru několika desítek centimetrů, kterou lze dopravit na cíl letadlem, nákladním autem nebo lodí.

»Pokud se potenciálním útočníkům podaří překonat všechny technické problémy spojené s použitím HALEU, pak by vybudování byť jediného reaktoru představovalo velkou hrozbu pro bezpečnost a stabilitu režimu nešíření jaderných zbraní. Přitom americká ministerstva obrany a energetiky nedávno vyčlenila prostředky na vývoj více než deseti nových projektů takových reaktorů, jejichž jádro bude obsahovat od několika set do několika tisíc kilogramů HALEU,« upozorňují fyzikové.

Z tohoto důvodu vědci vyzvali vlády Spojených států a dalších zemí, aby přehodnotily plány na zvýšení výroby HALEU, a také předložili návrh na omezení podílu uranu-235 v tomto palivu na 10-12 procent. V opačném případě by měl být obrat HALEU regulován a kontrolován stejně jako výroba a používání plutonia a vysoce obohaceného uranu »pro zbraně«, uzavřeli fyzikové.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy