Keňa zažívá ničivé sucho, v národních parcích uhynuly stovky divokých zvířat

V národních parcích v Keni letos od února do října kvůli nejhoršímu suchu za 40 let uhynuly stovky divokých zvířat. Za devět měsíců kvůli nedostatku deště uhynulo 205 slonů, 512 pakoní, 381 zeber a 12 žiraf, uvedlo podle deníku Le Monde keňské ministerstvo pro cestovní ruch.

V parku Amboseli u hranic s Tanzanií je půda tak vysušená, že se drolí pod nohama. Kam oko dohlédne ani trs trávy, na stromech se houpe posledních pár žlutých listů a podél cesty leží zdechliny zvířat.

Naposledy pršelo před rokem

»Poslední velký déšť jsme tu měli v prosinci 2021,« říká strážce parku Josphat Wangigi Kagai. Kvůli nedostatku deště pošel i slon, kterého objevil masajský pastevec. Sedmileté zvíře ohlodávají dravci, zápach je všudypřítomný. »Dřív jsem nosil roušku, abych snesl zápach rozkládající se zdechliny. Teď už jsem zvyklý,« říká Wangigi Kagai.

Uhynulá zvířata v posledních týdnech strážci parku nacházejí prakticky denně. K jejich nemilým povinnostem patří usekat slonům sekerou kly, aby se nedostaly do rukou pašerákům slonoviny. Suchem podle strážce nejvíce trpí zebry a antilopy, které nemají dost sil, aby došly k nejbližšímu zdroji vody. Studny navíc také vysychají.

»Nikdy jsem neviděl takové množství uhynulých zvířat. Než začalo tohle sucho, mohli jste v parku potkat stáda pasoucích se slonů. Dneska už je nenajdete,« řekl masajský pastevec.

Letos trpí hlavně slůňata

Park Amboseli zažil velké sucho v roce 2009, tehdy ve velkém umíraly slonice. Letos je ale situace jiná, hynou nejčastěji mláďata, uvedla Norah Njirainiová z organizace Trust for Elephants, která v parku zkoumá tlustokožce.

Zaměstnanci parků se snaží mírnit škody. V Amboseli nosí každé dva dny zvířatům seno. V parku Tsavo Est vyvrtali nové studny, kterými teče voda na povrch a zvířata se tak mohou napít. Podle odhadů meteorologů letošní období dešťů od října do prosince bude opět podprůměrné a nedostatečné, píše Le Monde.

(jb, čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy