Kolumbie a Venezuela otevřely po sedmi letech společnou hranici pro auta

Kolumbie a Venezuela slavnostně otevřely po sedmi letech společnou hranici pro automobilovou dopravu. Za přítomnosti nového kolumbijské prezidenta Gustava Petra a venezuelských a kolumbijských ministrů přejely přes hranice první kamiony ozdobené vlajkami a balonky v národních barvách obou zemí.

Do Kolumbie tak opět začnou nákladní auta legálně vozit nerostné suroviny či kávu a opačným směrem povezou mimo jiné potraviny či drogistické zboží, napsal server televize Deutsche Welle. »Obnovujeme vztahy a otevíráme zcela hranice pozemní i mezi našimi národy. Je to historický den,« napsal na Twitteru venezuelský prezident Nicolás Maduro.

Minulý měsíc Venezuela a Kolumbie po třech letech obnovily diplomatické vztahy, které přerušila Venezuela poté, co předchozí pravicová kolumbijská vláda uznala za prozatímní hlavu Venezuely opozičního lídra Juana Guaidóa. Představitelé venezuelské opozice se následně snažili z kolumbijského území přepravit údajně humanitární konvoj. Maduro to označil za snahu o americkou a kolumbijskou intervenci, na hranici poslal armádu a přechod zablokoval obrovskými kontejnery.

Dlouhodobě napjaté kolumbijsko-venezuelské vztahy se začaly zlepšovat letos s nástupem prvního levicového prezidenta Kolumbie Gustava Petra, který úřad převzal začátkem srpna. Podle deníku El País se Petro snaží zejména o obnovu obchodních vztahů, chce ale také získat Madura pro pomoc k jednání o míru s kolumbijskou gerilou Vojsko národního osvobození (ELN). Ta operuje na obou stranách kolumbijsko-venezuelské hranice.

Slavnostního otevření hranic se v pondělí zúčastnily davy lidí, kteří si vyslechli hymny obou zemí, poté přes hranice přejel první kamion po sedmi letech. Stovky pašeráků tak nyní přijdou o práci. Přes hranici se totiž zboží a lidé i v době uzávěry dostávali ilegálně. Existovaly i organizované skupiny, jejichž členové za úplatek přenášeli zavazadla se zbožím na bedrech. Když to nešlo přes přechody, nosili je přes hranici po různých stezkách.

Kolumbie a Venezuela v těchto dnech také obnovují letecké spojení mezi Bogotou a Caracasem, několik aerolinek začíná opět provozovat přímé linky. Důvody, proč je v předchozích letech přerušily či výrazně omezily, byly různé, poslední kapkou byla pandemie covidu-19.

(cik, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy