Kolumbijské úřady nařídily venezuelskému opozičnímu vůdci Juanu Guaidóovi opustit zemi

Kolumbijské úřady uložily bývalému venezuelskému opozičnímu vůdci Juanu Guaidóovi, který do země vstoupil nelegálně, aby opustil zemi, informoval list Tiempo s odvoláním na vládní zdroje. Podle nich bylo Guaidóovi rovněž zakázáno činit v Kolumbii veřejná prohlášení. Očekává se, že z Bogoty odletí do USA.

Již dříve v pondělí Guaidó uvedl, že opustil venezuelské území a nachází se v Kolumbii. Uvedl, že přijel u příležitosti konference v Bogotě o politické krizi v Bolívarovské republice a hodlá požádat o setkání s přítomnými mezinárodními delegacemi. Kolumbijské ministerstvo zahraničí mezitím vydalo prohlášení, že Bogotá politika na setkání nepozvala a neočekává jeho účast. Šéf resortu Alvaro Leiva potvrdil, že Guaidó vstoupil do země »nezákonně«.

Kolumbijská vláda již dříve oznámila svolání mezinárodní konference s cílem najít řešení politické krize ve Venezuele. Fóra, které se bude konat 25. dubna, se mají zúčastnit zástupci mezinárodních organizací a 15 států, přičemž přítomnost delegátů venezuelské vlády a opozice se nepředpokládá. Prezident Nicolás Maduro mezinárodní setkání podpořil. Dne 22. dubna přijal kolumbijský vůdce Gustavo Petro zástupce venezuelské opoziční koalice Jednotná platforma, kteří na jeho pozvání přijeli do Bogoty jednat o nadcházejícím fóru.

Politická krize ve Venezuele se v roce 2019 vyhrotila, když opozicí vedené Národní shromáždění neuznalo výsledky prezidentských voleb z roku 2018, v nichž zvítězil dosavadní vůdce země Maduro. V důsledku toho parlament oznámil, že v případě neexistence legitimní hlavy státu bude jeho funkci vykonávat předseda zákonodárného shromáždění, tedy vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó. USA, většina zemí EU i některé latinskoamerické státy jej uznaly za prezidenta. Koncem prosince loňského roku venezuelská opozice Guaidóovu »prozatímní vládu« zrušila.

(cik, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy