Kongresmani požadují, aby Ukrajina mohla použít americké zbraně k úderu na Ruskou federaci

Skupina zákonodárců požaduje, aby administrativa amerického prezidenta Joea Bidena umožnila Ukrajině provést údery na ruské území za použití amerických zbraní. Informoval o tom v úterý list POLITICO s odvoláním na dopis zákonodárců z obou stran ve Sněmovně reprezentantů USA.

Podle něj dopis vyzývá amerického ministra obrany Lloyda Austina, aby »za určitých okolností umožnil Kyjevu použít zbraně poskytnuté USA k úderům na strategické cíle na ruském území«. Podle kongresmanů je »nezbytné, aby Bidenova administrativa poskytla ukrajinskému vojenskému vedení možnost provádět celou škálu operací«. Autory dopisu jsou zákonodárci Mike Turner (republikán z Ohia), Jim Himes (demokrat z Connecticutu) a Gerald Connolly (demokrat z Virginie).

Zákonodárci tvrdí, že americká administrativa by měla rovněž zajistit, aby noví ukrajinští piloti byli vycvičeni k pilotování stíhaček F-16. »Výcvik 12 ukrajinských pilotů prostě nestačí,« tvrdí. Zároveň kongresmani naléhají na Bidenovu administrativu, aby Kyjevu předala další prostředky protivzdušné obrany. Podle nich »poslední údaje naznačují, že pomoc Ukrajině nepřichází v dostatečném množství a včas, což zhoršuje již tak obtížnou situaci« na bojišti.

Dříve deník The Wall Street Journal s odvoláním na americké představitele uvedl, že Ukrajina požádala Bidenovu administrativu, aby určila cíle na ruském území, které by Kyjev mohl zasáhnout. Podle něj Kyjev rovněž požádal Washington, aby zrušil omezení na použití amerických zbraní proti cílům na ruském území.

Minulý týden zástupci Bílého domu, ministerstva zahraničí a Pentagonu potvrdili, že americká administrativa nezměnila svůj postoj, že Kyjev by neměl používat americké zbraně k úderům na cíle na ruském území. Podle Sabriny Singhové, zástupkyně mluvčí amerického ministerstva obrany, při jakýchkoli kontaktech mezi americkým a ukrajinským ministerstvem obrany americká strana vždy zdůrazňuje, že zbraně předané Kyjevu by měly být »použity na bojišti« a »na území Ukrajiny«.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov dříve poznamenal, že Moskva by byla raději, kdyby Washington vyzval Kyjev nejen k zastavení útoků na energetická zařízení v Rusku, ale obecně k upuštění od teroristické činnosti, především proti obytným budovám.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy