Zrušení protestních akcí zemědělců i odborářů byla hrubá chyba, uvedla ČSSD

Za hrubou chybu považuje zrušení protestních akcí zemědělců plánovaných na dnešek i včerejší odborářské demonstrace na pražském Malostranském náměstí předseda České suverenity sociální demokracie (ČSSD) Jiří Paroubek. Uvedl to na tiskové konferenci v hotelu Ambassaror s tím, že beztak aktuálně probíhá volební kampaň, která se nevede v rukavičkách. Strana jinak požadavky českých zemědělců plně podporuje.

»Potíže růstu vystřídal růst potíží,« použil Paroubek v souvislosti se situací v zemědělství okřídlený bonmot a kritizoval hlavně dlouhodobě slabou ochranu zemědělské půdy. »Novou vlnu problémů způsobila bezpříkladná inflace, která je oficiálně 25 procent, já bych spíše řekl 30. Zemědělská produkce je vykupována za téměř stejné ceny, v řadě položek navíc ceny oproti loňsku klesly, přitom pořizovací ceny mechanismů, traktorů a strojů stouply z částek desetitisícových, na statisícové až milionové, úroky jsou nafouklé inflací a není divu, že chtěli zemědělci přijet protestovat do Prahy. Obávám se, že když nebudou vyvíjet tlak permanentně, vláda je nebude brát vážně. Nechci být zlý, ale nižší četnost venkovního obyvatelstva, tedy 3 procenta, která jsou v současnosti zaměstnána v zemědělství, nejsou takovým strašákem pro vládu, jako kdyby jich bylo nějakých 10 nebo 12 procent,« řekl Paroubek.

Zrušení protestů, které byly plánovány na tento týden, s ohledem údajné na zklidnění situace po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, podle Paroubka správné nebylo. »Probíhá volební kampaň a dochází na ostré střety. Asi nikdo nemůže počítat, že to tady bude před volbami jako v Severní Koreji, že bychom se drželi za ruce a pěli bojové písně. Střet myšlenek a názorů tady je, protesty jsou legitimní. U nás není tak vyostřená situace jako na Slovensku, i když někteří dlouhodobě živí nálady v tom smyslu, že když máte alternativní názor, jste proruský šváb a chcimír,« řekl Paroubek, který považuje za hrubou chybu i zrušení demonstrace Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) která měla probšhnout včera. »Tam hraje smutnou roli pan Středula, exponent Aspenu. Měl by měl řídit odbory, které zastupují zájmy zaměstnanců velmi tvrdě,« připojil Paroubek na přímý dotaz iportaL24.cz.

Situaci českým zemědělcům zároveň komplikují dumpingové dovozy. »Dříve to bylo z Polska, dnes jsou neomezené dovozy z Ukrajiny, kde zároveň neplatí přísné hygienické podmínky. Proto mohou dodávat produkty podstatně levněji než naši zemědělci, kteří musejí dodržovat náročné podmínky, stanovené Evropskou unií,« řekl Paroubek a připojil i nutnost omezit dovozy potravin ze zemí třetího světa.   

Velkým předmětem diskuse by podle něj měly být dotace do zemědělství, které směřují v klíčové míře hlavně ve prospěch tradičních zemí původní šestky Evropské unie v čele s Francií a Nizozemskem.

Zemědělský expert strany Karel Nedbálek zmínil i nutnost snížení byrokratického aparátu, kdy je podle něj například kuriózní při žádosti o dotace vyplňování položky »pohlaví« u právnických osob. »Moc úředníků musí být výrazně okleštěna, neboť jejich nařízení vytvářejí jen byrokratická opatření,« uvedl Nedbálek.

Zemědělcům ztrpčuje život i Green Deal. »Nikdo například nevymyslel něco jiného, co by mělo takový výkon jako traktory, a dokonce nikdo nemluví o tom, že by to bylo na pořadu dne,« řekl Nedbálek. Opatření v rámci Green Dealu musejí být podle něj racionální, přitom sociálně únosná a především odpovědná k našemu státu, jeho ekonomice, zemědělcům a obecně občanům.

Podle něj je nutné požadovat reformu společné zemědělské politiky, a to zejména proto, že se počítá s více procenty dotací vyplácenými na hektar než na stejnoměrné rozdělení mezi rostlinnou, živočišnou a lokální agro-energetikou. »Právě dotace na hektar vedou k malé konkurenceschopnosti zemědělství, podporují formy zemědělství, které ničí životní prostředí, omezují živočišnou výrobu a nevytváří efektivitu celého zemědělského sektoru,« domnívá se Nedbálek.

(pk)

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

  1. Výborný by mohl velkostatkářům , včetně etnickým feudálům, zrušit nehorázné dotace. Dotace jsou bezpracný zisk velkostatkářů z peněz získaných většinou vydíráním těch kdo vyrábějí nebo zajišťují výrobu -z daní a někdy i z peněz získaných, podle mne loupeží.
    Obilí, kukuřice a další zemědělské produkty je možné dovézt z Ruska, Ukrajiny, Kanady z Kuby a dalších zemí. Obchodníci si poradí .Velkostatkáři by mohli přijít o MONOPOL vytvořený Agrární komorou. Konkurence by mohla způsobit pokles cen potravin a tedy TRŽNÍCH zisků velkostatkářů.
    Velkostatkáři dostávají ZÁKLADNÍ DOTACE 4000Kč na hektar půdy, které se zmocnili po r. 1989 ,Je to bezpracní příjem – peníze které získali na úkor zdravotnictví, sociální oblasti , školství, užitečných investic a pod.
    ,–Velkostatkáři sami na polích nepracují-na to využívají robotníky a robotnice.
    .Řeči, že AGROBARONI-velkostatkáří někdy i etničtí feudálové – ráno vstávají a DŘOU je neuvěřitelně drzá lež. Ráno vstávají a dřou na agrobarony najatí ROBOTNÍCI. Agrobaroni mají, hned ráno a to bez práce DOTACE 4000 Kž z každého hektaru kterého se , ve spolupráci s úředníky z Katastrálních úřadů, zmocnili .
    Jsou li dost drzí a agresivní, mohou mít dotace i kolem 8000 Kč z hektaru. Peníze-dotace jsou získávané také z DANÍ – tedy i z vydírání, příp loupeže od těch, kdo pracují.
    –Dotované potraviny někteří vyváželi a pravděpodobně vyvážejí do ciziny – např. mléko do Německa.
    -Velkostatkáři dostávají DOTACE 4000Kč na hektar půdy, které se zmocnili po r. 1989 ,Je to bezpracní příjem – peníze které získali na úkor zdravotnictví, sociální oblasti , užitečných investic a pod.

  2. Ano, to je pravda, byla to chyba, my jsme ale svůj protestní pochod k izraelské ambasádě v Praze za mír a proti genocidě Palestinců v Gaze na 22.5.2024 neodvolali. Takže uvidíme se dnes ve 14 hod. před Úřadem vlády.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy