Krize v Rudém moři prý povede ke zvýšení cen potravin a pohonných hmot

Současná krize v Rudém moři povede mimo jiné ke zvýšení cen potravin a pohonných hmot na světových trzích. Uvedl to americký ministr zahraničí Anthony Blinken.

»Určitě to má dramatický dopad na lodní dopravu ve světě. Pro mnoho lidí se to promítne do vyšších cen potravin a energií,« komentoval diplomat krizi v Rudém moři na setkání s katarským premiérem a ministrem zahraničí Mohammedem bin Abdul Rahmanem Al-Thanim ve Washingtonu.

V návaznosti na eskalaci konfliktu v pásmu Gazy jemenské povstalecké hnutí Ansar Alláh (Hútíové) varovalo, že zaútočí na izraelské území a nedovolí lodím s ním spojeným proplouvat vodami Rudého moře a průlivu Bab el-Mandeb, dokud nebude ukončena operace v palestinské enklávě. Hútíové od poloviny listopadu loňského roku zaútočili na desítky civilních plavidel v Rudém moři a Adenském zálivu.

V reakci na akce Ansar Alláha oznámily americké úřady vytvoření mezinárodní koalice a přípravu operace Prosperity Guardian s cílem zajistit svobodu plavby a bezpečnost lodí v Rudém moři. Dne 12. ledna ozbrojené síly Velké Británie a Spojených států s využitím letadel, lodí a ponorek poprvé udeřily na objekty Hútíů v řadě jemenských měst. Mezi tyto cíle patřila stanoviště raket a dronů a radarové stanice povstalců.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy