Kyjev by si přál účast Číny na konferenci o Ukrajině ve Švýcarsku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský by na konferenci o Ukrajině ve Švýcarsku rád viděl zástupce Čínské lidové republiky a zemí globálního Jihu. Uvedl to v rozhovoru pro agenturu France-Presse.

»Rád bych, aby se mírového summitu zúčastnila i Čína,« řekl ukrajinský vůdce. Podle jeho názoru »takoví světoví hráči« jako Čína »mají vliv na Rusko«.

Švýcarské federální ministerstvo zahraničních věcí již dříve uvedlo, že Bern pozval na konferenci o Ukrajině více než 160 delegací, včetně delegací zemí skupiny sedmi, G20 a BRICS. Podle švýcarských úřadů Rusko mezi pozvanými není, zatímco Čína se podle švýcarské prezidentky Violy Amherdové na akci »zatím nepřihlásila«.

Prezident Vladimir Putin prohlásil, že Rusko o účast na konferenci nepožádá, pokud tam nebude žádáno. Jak poznamenalo ruské ministerstvo zahraničí, Moskva se nehodlá účastnit akcí Zelenského »mírové formule«. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova je pořádání konference ve Švýcarsku »cestou nikam« a Moskva nevidí ochotu Západu jednat férově.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy