USA potvrzují, že vojenští instruktoři NATO budou nakonec vysláni na Ukrajinu

Sbor náčelníků štábů tvrdí, že je jen otázkou času, kdy budou na Ukrajinu vysláni vojenští instruktoři NATO. Generál Charles Brown, předseda sboru náčelníků štábů, říká, že je jen otázkou času, kdy budou na Ukrajinu vysláni vojenští instruktoři NATO, uvádí zpráva v deníku New York Times.

Zpráva přichází v době, kdy Ukrajina bojuje o udržení linie proti ruským ofenzivám na severovýchodě Ukrajiny, jako je město Charkov, a také na východě a jihu – a jen několik týdnů poté, co USA souhlasily s odesláním dodatečné dávky ve výši 60 miliard dolarů do této válkou zmítané země.

Ukrajinští představitelé požádali své protějšky z USA a NATO, aby pomohli vycvičit 150 000 nových rekrutů blíže k frontové linii pro rychlejší nasazení, uvádí New York Times.

Brown novinářům řekl, že rozhodnutí o vyslání instruktorů se blíží. »Nakonec se k tomu časem dostaneme,« řekl podle New York Times novinářům.

Lidské zdroje jsou pro kyjevskou armádu dlouhodobým problémem, protože bojuje s mnohem větším a lépe vybaveným nepřítelem. V posledních měsících se tento problém ještě více vyostřil, což přimělo úřady k zavedení přísnějších opatření pro ty, kteří se vyhýbají odvodům, a zároveň byl snížen věk pro mobilizaci z 27 na 25 let, přičemž horní hranice je 60 let, upozornil server Fox News Digital.

Server připomíná, že nový zákon nabízí podmíněné propuštění odsouzeným, kteří podepíší smlouvu o vstupu do armády, což je krok, který by podle některých představitelů mohl vygenerovat maximálně 20 000 vojáků pro ukrajinské válečné úsilí. Ti, kteří byli odsouzeni za nejzávažnější trestné činy, jako je úkladná vražda dvou nebo více osob, znásilnění a trestné činy proti národní bezpečnosti, by stále nemohli narukovat.

Nové rekruty je však třeba vycvičit a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský žádá Západ o pomoc.

Krok k nasazení instruktorů by však mohl USA a Evropu více vtáhnout přímo do války Ruska s Ukrajinou. Američtí představitelé prohlásili, že americké jednotky na Ukrajině nevysílají, a vyzvali spojence v NATO, aby tak také nečinili, upozorňuje server.

Brown uvedl, že takový krok by nyní ohrozil instruktory NATO a nejspíše by znamenal rozhodování o tom, zda k ochraně cvičitelů – namísto kritické ukrajinské infrastruktury v blízkosti bojiště – použít drahocennou protivzdušnou obranu, píše New York Times.

Útok na instruktory by mohl Spojené státy donutit, aby dodržely své závazky vůči NATO podle článku 5 Severoatlantické smlouvy, a tím je zatáhnout do války.

Bývalý prezident Eisenhower vyslal v roce 1956 americké poradce k výcviku sil v Jižním Vietnamu, protože se obával »šíření komunismu«. USA byly postupně vtaženy do vojenských operací ve Vietnamu, přičemž bývalý prezident Kennedy do roku 1962 rozmístil ve Vietnamu 12 000 amerických vojenských poradců.

Reprezentant Eli Crane řekl pro Fox News Digital, že nasazení vojenských instruktorů by vedlo k širší válce v regionu.

»Hrajte hloupé hry, vyhrajte hloupé ceny. Tato eskalace nezlepší život jediného Američana a přiblíží nás na pokraj globálního konfliktu,« uvedl v prohlášení Crane, člen Sněmovní frakce svobody. »Měli bychom prosazovat mírové rozhovory, protože to nejlépe slouží americkým zájmům,« dodal.

Není jasné, které země NATO uvažují o vyslání vojenských instruktorů a kolik by jich bylo třeba nasadit a na jak dlouho. 

V únoru francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že nevyloučil možnost, že členské státy Evropské unie vyšlou na Ukrajinu vojáky.

Nejnovější ruská ofenziva začala minulý týden v ukrajinské Charkovské oblasti, což představuje nejvýznamnější průlom fronty.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy