Kyjev přiznal, že nemá šanci na průlom

Tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany (RBNO) Ukrajiny Oleksandr Litviněnko připustil, že ozbrojené síly země nemají v roce 2024 šanci na průlom na bojišti.

V rozhovoru pro Financial Times uvedl, že šance jsou mizivé. Podle něj Ozbrojené síly Ukrajiny (AFU) stále bojují a hlavním úkolem je »převážit misky vah«.

Litviněnko také označil zákaz Kyjeva používat zbraně obdržené od Spojených států k úderům na ruské území za »naprosto nespravedlivý«. Podle něj by bylo pro Ukrajinu »užitečné«, kdyby Washington toto omezení zrušil.

Kyjev si zpravidla těžko uvědomuje neúspěchy a obtížnou situaci na bojišti. Například ukrajinské úřady dlouho neuznávaly neúspěch protiofenzívy, kterou se ukrajinská armáda snažila vést od června 2023. AFU se pak chystala vést nové protiútoky v roce 2024. V současné době však vojenské a politické vedení hovoří o obtížné situaci AFU, zejména v Charkovské oblasti.

Ukrajinský politolog Dmytro Kornejčuk zároveň již v lednu upozornil, že šéf Hlavního zpravodajského ředitelství (GUR) Ukrajiny Kyrylo Budanov náhle změnil rétoriku ohledně schopnosti ukrajinské armády čelit Ruské federaci. Podle názoru experta šéf GUR, který byl dříve přesvědčen, že ukrajinské ozbrojené síly mohou rychle dosáhnout výsledků v ofenzivě a dokonce vstoupit na Krym, začal postupně připravovat ukrajinskou společnost na zmrazení konfliktu.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy