Odbory: Ten, kdo říká, že výpověď bez udání důvodu je potřebná, vůbec neví, co říká, anebo je to velmi vážný úmysl,

Petici proti možnosti propouštění z pracovního poměru bez důvodu, kterou organizovala Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS), dnes předali její zástupci ve Sněmovně do rukou předsedy petičního výboru Tomia Okamury (SPD). Petici za tři měsíce podepsalo 52 643 lidí. Podle Okamury jde o jednu ze dvou největších petic, kterou výbor v tomto období obdržel. Projednat by ji měl v červenci.

Se sběrem podpisů pod petici odbory začaly 22. února. »Za tak krátkou dobu nasbírat více než 52 tisíc podpisů je jasným signálem pro všechny, že toto je nápad z říše nesmyslů. Je to nápad, který ohrožuje všechny, který zcela ignoruje postavení zaměstnanců a snaží se zavést něco, co může být ve finále diskriminační,« řekl novinářům předseda ČMKOS Josef Středula. To, že odbory zrušily po útoku na slovenského premiéra Roberta Fica plánovanou demonstraci, podle něj neznamená, že zapomněly na její důvody.

Odboráři už dříve uvedli, že výpověď bez udání důvodu otevírá dveře například k posílení diskriminace na trhu práce, propouštění lidí z práce z politických či dalších důvodů a celkově nepřijatelně ohrožuje postavení zaměstnanců a zvyšuje jejich nejistotu.

Středula zdůraznil především skupinu lidí se zdravotním postižením, kteří se podle něj obávají, že může dojít k diskriminaci jejich možnosti vstupu do zaměstnání, anebo ve finále můžou přijít o práci. »Ten, kdo říká, že výpověď bez udání důvodu je potřebná, vůbec neví, co říká, anebo je to velmi vážný úmysl,« řekl.

»Je vidět, že to téma je palčivé,« konstatoval také Okamura. Jako předseda opozičního hnutí SPD návrh na zavedení možnosti výpovědi bez udání důvodu odmítl. »Možnost výpovědi bez udání důvodů je návrat k novodobému nevolnictví, které by postihlo ty nejzranitelnější skupiny zaměstnanců, jako jsou lidé v předdůchodovém věku či rodiče malých dětí,« prohlásil. Také by podle něj vedl k tlaku na růst pracovní migrace. »Za nás platí, že my jsme zásadně proti zavedení možnosti výpovědi bez udání důvodu,« řekl Okamura.

Odbory už dříve o tomto nápadu jednaly s opozičním hnutím ANO. Získaly od něj příslib, že ani hnutí ANO takový návrh nepodpoří.

Odmítavé stanovisko prezentovala i místopředsedkyně výboru a členka koaliční KDU-ČSL Nina Nováková. Nejprve zdůraznila, že v novele zákoníku práce, kterou se nyní zabývá Sněmovna, tato možnost obsažená není. »Za KDU-ČSL mohu říci, že v žádném případě nebudeme podporovat jakýkoli proces, jakoukoli snahu, aby se to tam během legislativního procesu objevilo,« řekla a dodala, že lidovci nic takového nepodpoří. »KDU je v tomto případě na straně petentů,« zdůraznila poslankyně.

Pravdou je, že novela zákoníku práce tuto možnost neobsahuje, nicméně o jejím zavedení se uvažuje. »Je to v běhu,« uvedl Okamura.

Středula doplnil, že dokonce slyšel, že existují úvahy vyměnit zaměstnance za chlast. »Debata o tom, že by se výpověď bez udání důvodu vyměnila za daň z tichého vína, považuju za něco, co i v náznaku je mimo jakoukoli férovou debatu. V tomto žádný obchodní artikl nevidím, protože tady se jedná o osudy zaměstnanců a jejich rodin,« varoval.

Možnost propuštění bez udání důvodu zmínila ve svém souboru 37 opatření na podporu ekonomického růstu Národní ekonomická rada vlády (NERV). Navrhovala k němu také odstupné a rekvalifikace.

Podle NERV by bylo potřeba český trh práce rozpohybovat. Rada ve svém souboru doporučení uvedla, že problémoví zaměstnanci či zaměstnanci bez výkonu jsou v Česku nepropustitelní, pokud hrubě neporuší pracovní kázeň.

(jad)

FOTO – cmkos.cz

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy