Home Zahraničí Le Figaro: Latinská Amerika chce zůstat stranou od konfliktu

Le Figaro: Latinská Amerika chce zůstat stranou od konfliktu

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Některé latinskoamerické země lpí na své neutralitě. Podle brazilského deníku Folha de S. Paulo odmítl nově zvolený brazilský prezident Lula da Silva žádost německé vlády o dodávku munice pro tank Leopard-1, která má být odeslána na Ukrajinu.

Zatímco šéf brazilské armády Julio Cesar Arruda chválil ekonomické zájmy takové dodávky, brazilský prezident se proti takové operaci postavil s tím, že »nestojí za to provokovat Rusy«, upřesňuje list Folha. Toto rozhodnutí nové brazilské hlavy státu přišlo den předtím, než byl Julio Cesar Arruda odvolán ze své velitelské funkce.

V obtížném vnitropolitickém kontextu, dva týdny po útocích nacionalistického exprezidenta Jaira Bolsonara na mocenská centra v Brasílii, zachovává brazilská vláda v konfliktu na Ukrajině neutrální postoj, přestože v OSN válku odsoudila. Podle brazilského deníku se Německo již loni neoficiálně obrátilo na brazilskou vládu Jaira Bolsonara, aby získalo munici pro starý protiletadlový tank Gepard, který byl odeslán na Ukrajinu, protože Brazílie tento model stále provozuje, popsal francouzský deník Le Figaro.

Brazílie je pro svůj zemědělský průmysl silně závislá na dovozu ruských hnojiv a od prvního dne eskalace konfliktu odmítá přijmout západní sankce proti Moskvě. Země s novým prezidentem je věrná své tradiční neangažovanosti. A Lula se připojuje ke svému předchůdci Jairu Bolsonarovi, který je navzdory opačným politickým postojům přesvědčen, že k Vladimiru Putinovi je třeba být shovívavý.

Argentina na stejné lince

Ruský prezident Lulovi v říjnu poblahopřál ke zvolení a řekl, že si přeje »konstruktivní spolupráci ve všech oblastech«. Lula si pak vysloužil kritiku, když v prosinci prohlásil, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je za konflikt »stejně zodpovědný« jako Vladimir Putin. Brazílie přitom podle francouzského deníku není ve svém postoji k Rusku osamocená. Argentina rovněž Rusko na půdě OSN odsoudila, ale nepřijala vůči Moskvě žádné hospodářské sankce.

Argentinský prezident Alberto Fernández v sobotu na společné tiskové konferenci s německým kancléřem Olafem Scholzem, který byl na návštěvě Buenos Aires, řekl, že doufá v »co nejrychlejší ukončení nepřátelských akcí«. Argentinský prezident však prohlásil, že jeho země zbraně Ukrajině nedodá. Nechtěl komentovat nedávné rozhodnutí Německa dodat tanky na Ukrajinu a zdůraznil, že »Argentina a Latinská Amerika neuvažují o tom, že by posílaly zbraně na Ukrajinu nebo na jiné místo konfliktu«.

Ostatní latinskoamerické země rovněž odmítají dodávat zbraně Ukrajině, přestože Spojené státy podle nedávných slov americké generálky Laury Richardsonové trvají na navrácení staré sovětské techniky přítomné na kontinentu, i kdyby to mělo znamenat její nahrazení novou. Deník Folha uvádí, že Kolumbie nedávno odmítla dodat staré vrtulníky Mi-9 a Mi-17 sovětské výroby.

(cik)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here