Kritiky lockdownu sledovala v době pandemie v Británii i armáda

Britská armádní jednotka tajně sledovala občany, kteří kritizovali vládní politiku lockdownu. Vojenští operativci sestavovali spisy o veřejných osobnostech, jako je třeba exministr David Davis, který zpochybnil modely, jež stály za alarmujícími předpověďmi počtu obětí, a také o novinářích, jako jsou Peter Hitchens a Toby Young. Jejich nesouhlasné názory pak byly hlášeny do Downing Street, informoval britský deník Daily Mail.

Dokumenty, které získala skupina pro ochranu občanských svobod Big Brother Watch a které byly exkluzivně poskytnuty tomuto listu, odhalily práci vládních buněk, jako je útvar pro boj proti dezinformacím, který sídlí na ministerstvu pro digitální záležitosti, kulturu, média a sport, a útvar rychlého nasazení na úřadu vlády. Nejutajovanější je však 77. brigáda ministerstva obrany, která nasazuje »nesmrtící zapojení a legitimní nevojenské páky jako prostředek k úpravě chování protivníků«.

Podle whistleblowera, který pro brigádu pracoval v době lockdownu, se jednotka odchýlila daleko za hranice své působnosti, kterou je zaměřování se na cizí mocnosti. Kontrolovány prý byly i účty britských občanů na sociálních sítích. Dokumenty ukazují, že úkolem útvarů bylo bojovat proti »dezinformacím« a »škodlivým narativům… od údajných odborníků«, přičemž státní zaměstnanci a umělá inteligence byli nasazeni na sociální média, aby hledali klíčová slova, jako například »respirátory«, která by je zajímala, uvedl zdroj pro deník. Tyto informace pak byly využity k organizování vládních reakcí na kritiku politiky, jako je například nařízení o pobytu doma, kdy policie dostala pravomoc udělovat pokuty a rozhánět shromáždění. Umožnila také ministrům tlačit na platformy sociálních médií, aby odstraňovaly příspěvky a propagovaly vládou schválené linie.

»Je zcela zřejmé, že naše činnost vedla ke sledování obyvatelstva Spojeného království… sledování příspěvků na sociálních sítích obyčejných, vystrašených lidí. Tyto příspěvky neobsahovaly nepravdivé nebo koordinované informace – byl to prostě strach,« uvedl armádní whistleblower.

Například novinář listu Mail on Sunday Hitchens byl sledován poté, co sdílel článek založený na uniklých dokumentech NHS, který tvrdil, že údaje použité k veřejnému zdůvodnění lockdownu nejsou úplné. »Na velké Covidově panice bylo nejpřekvapivější, kolik útoků na základní svobody se státu podařilo provést, aniž by se o to kdokoli zajímal, natož aby protestoval. Nyní je čas požadovat úplné a důrazné vyšetření temných materiálů, které Big Brother Watch odvážně odhalil,« sdělil Daily Mailu Hitchens.

Silkie Carlo z organizace Big Brother Watch uvedl, že se jedná o alarmující případ toho, kdy byly veřejné peníze a vojenská moc zneužity ke sledování akademiků, novinářů, aktivistů a poslanců, kteří kritizovali vládu, zejména během pandemie.

»Skutečnost, že toto politické monitorování probíhalo pod záminkou ‚boje proti dezinformacím‘, ukazuje, jak je bez vážných záruk pojem ‚desinformace‘ zneužitelný a jak se stal bianko šekem, který vláda používá ve snaze kontrolovat diskuse na internetu,« uvedl. »V rozporu se svými deklarovanými cíli jsou tyto vládní jednotky pravdy tajnůstkářské a škodlivé pro naši demokracii. Činnost jednotky pro boj proti dezinformacím by měla být okamžitě pozastavena a podrobena důkladnému vyšetřování,« dodal.

Peter Hitchens v této souvislosti uvedl, že zprávy jsou to, co mocní lidé chtějí, aby se do médií nedostalo. »Budeme si muset počkat, jak dopadne válka na Ukrajině, o níž si v současnosti téměř všichni myslí, že je dobrá. Ale téměř jednomyslný názor na krizi v covidu z roku 2020 se nyní začíná jevit jako poněkud otřepaný,« konstatoval.

»Pro mě bylo na velké covidové panice nejpřekvapivější, kolik útoků na základní svobody se státu podařilo provést, aniž by to kohokoli příliš zajímalo. Částečně za to mohl strach, který vláda záměrně šířila…,« uzavřel pro Daily Mail Hitchens.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy