Home Zahraničí Maďarsko může zrušit veto pomoci Ukrajině, pokud bude každoročně revidována

Maďarsko může zrušit veto pomoci Ukrajině, pokud bude každoročně revidována

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Maďarsko může schválit pomoc EU Ukrajině, pokud se o ní bude hlasovat každoročně, uvedl list POLITICO s odvoláním na diplomaty a dokument zaslaný belgickému předsednictví Rady EU.

Jak novinám sdělily zdroje, plán počítá s přidělením 12,5 miliardy eur ročně ve formě grantů a půjček. Během čtyř let tak celková částka dosáhne 50 miliard eur.

Deník poznamenává, že možnost přezkoumat rozhodnutí o pomoci Kyjevu umožní Budapešti stanovit podmínky další podpory Ukrajině. POLITICO dodává, že vedoucí představitelé EU se snaží vyvinout tlak na maďarského premiéra Viktora Orbána, aby přehodnotil své veto ohledně pomoci Ukrajině ještě před summitem EU, který se uskuteční 1. února.

»VFR (sedmiletý rozpočet EU) je víceletý rámec, nemůžeme to dělat z roku na rok,« citoval list jednoho z diplomatů EU.

Na posledním summitu EU v Bruselu maďarský premiér vetoval pozměňovací návrhy k rozpočtu sdružení na období 2024-2027, které počítají s poskytnutím 50 miliard eur Ukrajině v tomto období. Maďarsko navrhuje hledat mimorozpočtové zdroje pomoci Ukrajině nebo zvolit krátkodobé řešení, například roční test, a teprve poté situaci přehodnotit a rozhodnout, co dál.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here