Home Zahraničí Britský princ se kvůli obviněním ze zneužívání dětí zamkl doma a nevychází...

Britský princ se kvůli obviněním ze zneužívání dětí zamkl doma a nevychází ven

FOTO - wikimedia/Carfax2 https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19936338

Britský princ Andrew se po nových prohlášeních o Epsteinovi »zamkl a neví, jak reagovat« napsal deník The Mirror. Jeho zdroj prozradil, že se neodvážil vyjít ven od chvíle, kdy byla tento týden nově zveřejněna svědectví z Epsteinových spisů.

Princ Andrew se údajně zamkl poté, co ho nově zveřejněná tvrzení o jeho stycích s kumpánem Jefferym Epsteinem vyvedla z míry. Vévoda z Yorku, který údajně doufal, že se dva roky poté, co byl zbaven titulů, vrátí do veřejného života, se od odtajnění nových šokujících obvinění opět nemůže vydat na veřejnost. »Nemá na to, aby se s tím vyrovnal,« uvedl zdroj. »Uzavřel se v pokoji a neví, jak na to reagovat. Je zničený.«

Rozruch kolem Andrewa, který je stále osmým v pořadí na trůn, se po zveřejnění stovek dokumentů z minulého týdne nijak nezmírnil. Dokumenty byly nyní zveřejněny v rámci dlouho řešeného občanskoprávního sporu týkající se pomluvy. Podle novin osahával třiašedesátiletý Andrew prsa Američanky Johanny Sjobergové, užíval si »každodenní masáže« v Epsteinově domě na Palm Beach a účastnil se »nezletilých orgií«. Vévoda všechna obvinění, která proti němu byla vznesena, důrazně a opakovaně popřel.

Známá americká právnička Gloria Allredová řekla deníku Mirror, že královská rodina má »hodně co vysvětlovat« a měla by si promluvit s americkými orgány činnými v trestním řízení o svém přátelství s Epsteinem. Andrew podle ní dluží obětem zrůdného sexuálního násilníka poskytnout veškeré informace o dění v zařízeních, kde s Američanem mohl pobývat.

Allredová řekla, že dokud princ nebude spolupracovat s policií, FBI a dalšími úřady, »bude ho pronásledovat mrak, kamkoli půjde. Je to temný mrak.« Právnička, která zastupovala několik Epsteinových obětí, vyjádřila své zděšení nad tím, že Andrew navzdory výzvě FBI s nimi při jejich vyšetřování nemluví.

V lednu 2020 tehdejší americký státní zástupce pro jižní obvod New Yorku Geoffrey Berman ve výtce na adresu královské rodiny prohlásil: »Je fér, aby lidé věděli, jestli princ Andrew dodržel svůj veřejný závazek. K dnešnímu dni princ Andrew poskytl nulovou součinnost.«

O pět měsíců později požádali američtí vyšetřovatelé britskou vládu o předání vévody k podání svědectví. Americké ministerstvo spravedlnosti podalo formální žádost o »vzájemnou právní pomoc« (Mutual Legal Assistance – MLA) na ministerstvo vnitra, přičemž obešlo Buckinghamský palác.

MLA umožňuje spolupráci mezi Amerikou a Británií v případě, že je třeba shromáždit důkazy pro trestní stíhání nebo vyšetřování trestných činů. V případě schválení ze strany ministerstva vnitra by FBI mohla požádat Andrewa, aby byl nucen dostavit se k britskému soudu a vypovídat pod přísahou jako svědek.

O tom, zda by se jednalo o veřejné slyšení, by rozhodoval soudce ve Spojeném království. Ministerstvo vnitra se odmítlo vyjádřit k tomu, v jakém stavu se MLA nachází a zda vůbec existuje.

Allredová také zpochybnila, zda Andrew »mluvil pravdu« o svém vztahu s Epsteinem v rozhovoru pro Newsnight poté, co vyšlo najevo, že jeho kamarád Maxwell mu přímo odporoval v tom, že ho s milionářem seznámil.

»Prosazovala jsem, aby mluvil s Národní bezpečností, státními zástupci a FBI a v podstatě se všemi orgány činnými v trestním řízení, které ho o to požádaly. Je velmi neobvyklé, že orgány činné v trestním řízení veřejně prohlásily, že by chtěly s princem Andrewem mluvit, a on to neudělal. Obvykle by se soukromě spojili s jeho právníkem a to by bylo vše. Orgány činné v trestním řízení by veřejně nic neřekly. Pokud je mi známo, princ Andrew s nimi pohovor stále nepodstoupil. Myslím, že má co vysvětlovat,« dodala s tím, že edinou otázkou je, proč to nechce udělat?

Allredová vyzvala bývalého důstojníka námořnictva Andrewa, aby svůj přístup přehodnotil a zvážil, jak by obětem Epsteina mohla jeho spolupráce pomoci. »Chci říct, že kdyby někdo z jeho rodiny byl, nedej bože, sexuálně zneužit, myslela bych si, že by doufal, že každý, kdo by mohl mít informace, by se o ně podělil s orgány činnými v trestním řízení. Aby mohlo dojít ke spravedlnosti pro oběti. Opravdu, je to tak jednoduché. Orgány činné v trestním řízení nemohou provést důkladné vyšetřování trestného činu, pokud nejsou zainteresovaní ochotni pomoci.«

Zamyslela se i nad možnou Andrewovou reakcí. »Princ Andrew by mohl říci: ‚Nevím o ničem, co by mohlo pomoci‘. Neříkám, že to řekl, ale možná o tom přemýšlí. To ale není na něm, aby o tom rozhodoval. On skutečně má informace o Epsteinovi a mladých ženách. Přiznal, že v Epsteinově sídle v New Yorku pobýval jako návštěvník a host. Zdá se, že existuje určité tvrzení, že s ním byl i na Floridě.«

»Takže ano, má informace. Má informace, jestli tam pobýval i několik dní. Co tam dělaly mladé dívky? Jestli to ví,« dodala.

Epstein byl v srpnu 2019 nalezen mrtvý ve své cele ve federální věznici na Manhattanu, zatímco čekal na soudní proces kvůli obvinění z obchodování se sexem. Smrt byla označena za sebevraždu.

(cik)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here