Home Zahraničí Maďarsko se domnívá, že k navrácení práv Maďarům na Ukrajině je ještě...

Maďarsko se domnívá, že k navrácení práv Maďarům na Ukrajině je ještě daleko

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Maďarsko bude sledovat provádění nového zákona o právech národnostních menšin na Ukrajině, ale již nyní je zřejmé, že k obnovení bývalých práv etnických Maďarů v Zakarpatí je ještě daleko. Uvedl to Tamás Mencer, státní tajemník pro dvoustranné vztahy maďarského ministerstva zahraničí, když komentoval, jak Nejvyšší rada plní doporučení Rady Evropy.

»Ukrajina začala odebírat práva maďarské komunitě v Zakarpatí před osmi lety a od té doby odebírání práv pokračuje. Včerejší rozhodnutí ukrajinského parlamentu bude samozřejmě pečlivě posouzeno, ale už teď je jasné, že k obnovení práv, která existovala v roce 2015, je ještě daleko. Nicméně jeho realizaci budeme i nadále sledovat,« napsal Mencer na své facebookové stránce.

Nejvyšší rada přijala zákon o právech národnostních menšin, který zohledňuje doporučení Benátské komise, poradního orgánu Rady Evropy. Dokument stanoví zrušení řady jazykových omezení pro národnostní menšiny, které používají úřední jazyky Evropské unie. Současně zůstávají v platnosti omezení týkající se používání ruského jazyka na Ukrajině, která se stávají časově neomezenými.

Maďarská vláda již dříve opakovaně varovala, že nepodpoří snahu Ukrajiny o vstup do EU, dokud nebudou v této zemi obnovena práva maďarské menšiny v Zakarpatí. Budapešť tlačí na Kyjev, aby respektoval práva etnických Maďarů na používání jejich rodného jazyka, včetně plnohodnotného vzdělávání na místních školách a univerzitách. Maďarsko se domnívá, že tato práva porušují ukrajinské zákony o národnostních menšinách, jazyce a vzdělávání přijaté od roku 2015.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here