Maduro: Venezuelský ropný průmysl se bude rozvíjet navzdory sankcím USA

Ropný průmysl se bude rozvíjet i přes obnovení amerických sankcí vůči venezuelskému ropnému a plynárenskému sektoru. Uvedl to venezuelský prezident Nicolas Maduro na setkání s pracovníky státní ropné a plynárenské společnosti Petroleos de Venezuela S. A. (PDVSA), které vysílala televizní stanice Venezolana de Televisión.

»Ani blokáda, ani sankce, ani licence nezastaví venezuelskou těžbu ropy, plynu a venezuelský petrochemický průmysl,« zdůraznil Maduro. Věří, že »do sedmi let se Venezuela bude rozvíjet a stane se významným producentem na světovém trhu s energií«. »PDVSA nepotřebuje licence, aby se rozvíjela, aby rostla, a nikdo nezastaví růst našeho hlavního energetického průmyslu,« zdůraznil Maduro s odkazem na rozhodnutí USA neobnovit generální licenci č. 44, která zmírnila sankce vůči venezuelskému ropnému a plynárenskému sektoru.

Prezident uvedl, že »USA přesně před rokem trvaly na tom, aby byla zahájena přímá, neoficiální a tajná jednání s vládou Bolívarovské republiky Venezuela«. Poukázal na to, že během sedmi kol jednání v Kataru, Itálii a Mexiku se jednalo o obnovení diplomatických vztahů, otázce migrace a zrušení sankcí. »Na všech jednáních jsme vznesli jediný požadavek – zrušení, bez jakýchkoli podmínek, všech jednostranných trestních opatření, všech sankcí a blokády venezuelské společnosti,« řekl Maduro. Zdůraznil, že Venezuela splnila všechna ustanovení dohod uzavřených s USA. Zároveň Washington »nesplnil žádnou dohodu, především dohodu o zrušení všech trestních sankcí proti venezuelské společnosti a ekonomice,« uvedl prezident.

Zdůraznil, že »nikdo nezastaví hospodářský růst Venezuely, obnovu blahobytu (lidu) a rozvoj země vlastními silami«. Maduro uvedl, že v dubnu se chystá podpis »20 strategických aliančních smluv s novými zahraničními investory«, a zdůraznil, že Venezuela »nepotřebuje koloniální licenci gringa«.

Venezuelský prezident navrhl národní zákon o nezávislosti a suverenitě venezuelského ropného průmyslu, který byl podepsán na závěr setkání s pracovníky PDVSA.

Americká administrativa se ve středu rozhodla neprodloužit generální licenci č. 44, která zmírňuje sankce vůči venezuelskému ropnému a plynárenskému sektoru. Podle verze washingtonské administrativy Madurova vláda nesplnila některé závazky vyplývající z dohody uzavřené v říjnu 2023 na Barbadosu s Jednotnou platformou Venezuely, která sdružuje radikální opozici. Tato dohoda se týká konání prezidentských voleb v roce 2024.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy