Mezinárodní organizace se sídlem v Ženevě jsou optimistické ohledně ekonomických vyhlídek Číny

Vedoucí představitelé Světové obchodní organizace (WTO), Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD), Mezinárodního obchodního centra (ITC) a dalších mezinárodních organizací se sídlem ve švýcarské Ženevě vyjádřili v nedávných rozhovorech pro agenturu Xinhua svůj optimismus ohledně základů čínské ekonomiky a trajektorie hospodářského rozvoje Číny.

Zotavující se ekonomika

Generální tajemnice UNCTAD Rebeca Grynspanová uvedla, že příspěvek Číny k celosvětovému hospodářskému růstu je vyšší než příspěvek ostatních velkých ekonomik.

Hospodářský růst Číny je založen na výhodách v průmyslové výrobě, infrastruktuře, logistice a technologiích, což znamená, že Čína hraje důležitou roli v globálním obchodu a hodnotových řetězcích, a díky úspěšnému dokončení strukturálních úprav v ekonomice, průmyslu a obchodu bude čínská ekonomika růst i v budoucnu, uvedla Grynspanová.

Optimisticky se k hospodářským vyhlídkám Číny vyjádřila výkonná ředitelka ITC Pamela Coke-Hamiltonová, která uvedla, že Čína má obrovský spotřebitelský trh o velikosti 1,4 miliardy lidí a z ekonomických údajů zveřejněných čínským Národním statistickým úřadem za první tři čtvrtletí roku 2023 vyplývá, že čínská spotřebitelská poptávka začala stoupat, což bude stimulovat trvalý růst ekonomiky a obchodu.

Čínský výzkum a vývoj a investice do nových technologií a průmyslových odvětví pokračují a ekonomická transformace přinese trvalý růst a mezitím se Čína nadále otevírá a přijímá ekonomickou globalizaci, uvedla.

Generální ředitelka WTO Ngozi Okonjo-Iweala uvedla, že otevření Číny, nový model rozvoje a domácí spotřeba pomohou podpořit trvalé hospodářské oživení.

Turisté při návštěvě ulice Siang-tung v okrese Sin-chua ve středočínské provincii Chu-nan, 2. října 2023. FOTO – Xinhua/Wu Yonghua

Transformace a modernizace

Vedoucí postavení Číny v mnoha špičkových oblastech, jako jsou technologie baterií, umělá inteligence a elektromobily, a probíhající transformace a modernizace čínské ekonomiky naznačují pokračující růst i v budoucnu, uvedla Grynspanová, která považuje úsilí čínské vlády o zvýšení domácí poptávky za klíčové pro podporu rychlejšího hospodářského růstu.

V současné době se utváří struktura světového obchodu, přičemž obchod se zbožím klesá a roste obchod se službami, zejména těmi, které souvisejí s digitální ekonomikou, uvedla.

Čínská ekonomika se transformuje na ekonomiku, která je poháněna spotřebitelskou poptávkou, vedena sektorem služeb a umožněna technologiemi, uvedla Grynspanová a dodala, že Čína zároveň zůstane předním světovým vývozcem zboží a služeb.

Čínská průmyslová struktura se výrazně změnila, přičemž explozivní růst byl zaznamenán v odvětví elektromobilů, uvedla Coke-Hamiltonová.

Čína patří mezi přední světové vývozce elektrických vozidel, což vytváří nové příležitosti pro Čínu a globální hospodářský rozvoj, uvedla Coke-Hamiltonová a vyjádřila naději, že malé a střední podniky (MSP) v rozvojových zemích se mohou tohoto procesu účastnit a podílet se na jeho výhodách.

Návštěvníci si prohlížejí vozidlo na stánku čínského výrobce elektrických automobilů XPeng během veletrhu China Motor Show 2022 v severočínském Tchien-ťinu, 10. listopadu 2022. FOTO – Xinhua

Podpora růstu světového obchodu

Začátkem listopadu Grynspanová navštívila Čínu a zúčastnila se šestého ročníku veletrhu China International Import Expo (CIIE). Domnívá se, že výstava vytvořila cenné příležitosti pro vstup zahraničních podniků, zejména malých a středních podniků z rozvojových zemí, na čínský trh.

Malé a střední podniky tvoří 90 % celosvětového podnikatelského prostředí, poskytují 60-70 % pracovních míst a vytvářejí 50 % světového HDP, uvedla a označila za zásadní, aby malé a střední podniky mohly těžit z čínského růstu, obchodu a dynamiky trhu.

Coke-Hamiltonová se rovněž zúčastnila šestého ročníku CIIE. Podle jejího názoru CIIE sehrála velkou roli při pomoci podnikům z nejméně rozvinutých zemí vstoupit na čínský trh a výstavu považuje za »důležitou příležitost« pro svět, zejména pro rozvojové země.

Model ekologického letounu společnosti Ampaire vystavený na 6. ročníku Čínské mezinárodní výstavy dovozu (CIIE) ve východočínské Šanghaji, 10. listopadu 2023. FOTO – Xinhua/Jin Haoyuan

Od roku 2008 se Čína stala hlavní vývozní destinací pro nejméně rozvinuté země, přičemž do ní směřuje více než čtvrtina jejich vývozu, což je »poměrně velký podíl«, uvedla.

Podle Coke-Hamiltonové je jedním z nejdůležitějších způsobů, jak dosáhnout cílů udržitelného rozvoje OSN, podpora trvalého růstu exportu v nejméně rozvinutých zemích, který přispívá k jejich hospodářskému a sociálnímu rozvoji. »CIIE je vlastně součástí řešení,« řekla.

Okonjo-Iweala uvedla, že Čína jako druhá největší ekonomika světa hraje v mezinárodním obchodě klíčovou roli.

Dobré obchodní výsledky Číny podle ní pomohou podpořit hospodářský a obchodní rozvoj dalších zemí a regionů, zejména rozvojových ekonomik.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy