Home Domácí Česko je stále na špici ve výskytu rakoviny ledvin

Česko je stále na špici ve výskytu rakoviny ledvin

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Rakovinou ledvin v Česku ročně onemocní na tři tisíce nových pacientů. To pro ČR znamená druhou příčku ve světových statistikách výskytu. Strašákem je rakovina ledvin i proto, že se dlouho nijak neprojevuje. V pozdějších fázích onemocnění až polovině pacientů hrozí, že se jim i přes úspěšnou léčbu onemocnění vrátí. I proto experti doporučují tyto pacienty odesílat do tzv. komplexních onkologických center.

Přestože v posledních deseti letech výskyt rakoviny ledvin v Česku spíše stagnuje, oproti průměru EU je téměř dvojnásobný. Přesnou příčinu tohoto stavu experti neznají »Jednoznačný důvod bohužel neznáme. Obecně lze říci, že rizikovými faktory jsou obezita, vysoký tlak nebo kouření, které jsou v Česku stále časté. Vysoký výskyt ale také můžeme přičítat dobré diagnostice a záchytu onemocnění díky husté síti ultrazvukových pracovišť,« řekl primář Kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu v Brně a předseda Sekce uroonkologie České onkologické společnosti ČLS JEP Alexandr Poprach.

Nádory ledvin trpí nejvíce muži, tvoří až dvě třetiny pacientů. Nejčastěji se nemoc objevuje mezi 65. a 75. rokem života. V Česku je pak podle statistik nejvyšší výskyt v Plzeňském a Jihočeském kraji.

Nádor ledvin je navíc podle lékařů nevyzpytatelný, u některých pacientů postupuje rychle, zatímco u jiných výrazně pomaleji. »I proto je důležité jej zachytit v rané fázi, což se nám daří bezmála v 50 % případů. U nich můžeme nádor zpravidla operativně odstranit s ponecháním zdravé části ledviny. Zachováme tak její funkci, aniž bychom tím zvyšovali riziko návratu onemocnění,« uvedl přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol Marek Babjuk. Potíž podle něj tkví v tom, že nádor se v raných fázích nijak neprojevuje. Až v pokročilých stadiích mohou pacienti pozorovat příznaky jako únava, pocení, teploty, nechutenství nebo úbytek váhy a krev v moči.

Pacientům pomáhají moderní léčba i specializovaná centra

Nejčastější metodou léčby je chirurgické odstranění nádoru. V pokročilejší fázi, kdy je nádor rozsáhlejší, pak lékaři odstraňují ledvinu celou. U rakoviny, která se již rozšířila mimo ledvinu, pak nasazují systémovou terapii. »V tomto ohledu medicína za poslední roky učinila obrovský pokrok. Operace se stále častěji provádí pomocí miniinvazivních výkonů, které pro pacienta představují co nejmenší zásah. Využíváme k tomu i robotickou chirurgii. Biologická léčba a imunoterapie pak zásadně zvyšují naději na přežití u pacientů v pokročilých stadiích nemoci, kdy se již nádor rozšířil mimo ledvinu,« vysvětlil Babjuk. I přes vývoj v léčbě však u rakoviny ledvin přetrvává vysoké riziko, že se onemocnění vrátí. »Pokud se nemoc podaří zachytit v raném stadiu, je riziko návratu poměrně malé. V pokročilejších stadiích se ale pravděpodobnost opětovného nálezu v závislosti na formě nádoru pohybuje mezi 30–70 %. I z toho důvodu je důležité, aby se tito pacienti léčili v tzv. komplexních onkologických centrech (KOC), kde se jim věnují multidisciplinární týmy složené z odborníků více specializací a dostane se jim nejmodernější terapie,« uvedl Poprach.

Týmy v KOC se podle něj zpravidla skládají z urologa, onkologa, radiodiagnostika, případně i radioterapeuta. V Česku je v současné době 19 KOC, jsou ve všech krajích vyjma Karlovarského a Středočeského.

(jad)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here