Ministerstvo financí USA možná zpřísní sankce proti evropským bankám působícím v Rusku

Spojené státy mohou zpřísnit sankce proti evropským bankám, které nadále působí v Rusku. Uvedla to americká ministryně financí Janet Yellenová v rozhovoru pro agenturu Reuters v sobotu na závěr setkání ministrů financí a šéfů centrálních bank skupiny sedmi zemí ve městě Stresa.

»Zvažujeme další zpřísnění našich sankcí vůči bankám působícím v Rusku,« uvedla Yellenová, aniž by vysvětlila, o které konkrétní finanční instituce by se mohlo jednat. Šéfka amerického ministerstva financí zdůraznila, že sankce budou uvaleny, »pokud k tomu budou důvody«, ale pokračování operací bank v Rusku podle ní »zahrnuje obrovská rizika«.

Na otázku týkající se rakouské bankovní skupiny Raiffeisen Bank International (RBI) vyjádřila Yellenová přesvědčení, že »orgány dohledu jim oznámily, že musí být mimořádně opatrní v tom, co dělají« v Rusku. Agentura Reuters již dříve s odvoláním na nejmenovaný zdroj uvedla, že americké ministerstvo financí zaslalo RBI začátkem května dopis, v němž ji varovalo, že její další působení v Rusku by mohlo vést k omezení přístupu společnosti do amerického finančního systému.

Agentura Bloomberg již dříve uvedla, že přední banky v EU i nadále provozují v Rusku velké a stále ziskovější jednotky, a to navzdory veřejným slibům, že své aktivity ukončí. Podle jejích údajů tak od roku 2022 klesl celkový počet zaměstnanců pěti finančních institucí EU v Rusku o 3 %, zatímco »příjmy se zhruba ztrojnásobily« díky vysokým úrokovým sazbám. V této souvislosti Evropská centrální banka požadovala, aby banky z EU s velkými podniky v Rusku »urychlily úsilí o snížení rizik vypracováním jasného plánu omezení aktivit a odchodu«. Podle zdroje agentury se regulátor obává, že by evropské banky mohly být vystaveny americkým sankcím, pokud budou v Rusku nadále setrvávat.

Jak již dříve informoval deník Financial Times, další balíček protiruských sankcí Washingtonu se pravděpodobně dotkne osob a bank mimo USA, které jsou přímo či nepřímo zapojeny do konfliktu na Ukrajině a podílejí se na významných transakcích souvisejících s Ruskem. Sankce by mohly ovlivnit širokou škálu transakcí – od plateb po financování obchodu – a mít negativní dopad na široký bankovní ekosystém prodejců, dodavatelů a dalších protistran.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy