Home Zahraničí MMF: Globální HDP by mohl v případě extrémního scénáře »odbourávání rizik« klesnout...

MMF: Globální HDP by mohl v případě extrémního scénáře »odbourávání rizik« klesnout o 4,5 procenta

Žena jde kolem sídla Mezinárodního měnového fondu (MMF) ve Washingtonu, D.C., Spojené státy, 30. března 2021. FOTO – Xinhua/Ting Shen

Mezinárodní měnový fond (MMF) ve čtvrtek zopakoval, že náklady na fragmentaci by byly značné, a uvedl, že globální hrubý domácí produkt (HDP) by mohl v případě extrémního scénáře »odbourávání rizik« klesnout o 4,5 procenta.

»V údajích, které sledujeme, vidíme určité počáteční známky odbourávání rizik a fragmentace,« uvedla mluvčí MMF Julie Kozacková na tiskovém brífinku v odpovědi na dotaz agentury Xinhua.

Určité množství přímých zahraničních investic (PZI) proudí stále více mezi geopoliticky spřízněnými zeměmi, dochází k prodlužování dodavatelských řetězců a v posledních zhruba pěti letech postupně narůstají obchodní omezení, uvedla Kozacková.

S odkazem na nedávný výzkum zveřejněný v rámci regionálního ekonomického výhledu MMF pro Asii a Tichomoří v říjnu 2023 mluvčí uvedla, že pracovníci MMF se zabývali ekonomickými důsledky strategií »odbourávání rizik«.

»Bylo zjištěno, že některé z těchto strategií mohou růst brzdit. Studie tak například zjistila, že v určitých scénářích může globální HDP klesnout o 1,8 %,« uvedla Kozacková.

Poznamenala, že v »extrémnějším« scénáři – »scénáři plného přesunu aktivit« – by globální HDP mohl klesnout o 4,5 %.

V nedávném rozhovoru pro CNN výkonná ředitelka MMF Kristalina Georgievová varovala, že pokračující fragmentace globální ekonomiky by mohla v konečném důsledku snížit globální HDP ještě výrazněji.

»Proto je pro nás všechny lepší najít způsoby, jak zmírnit třenice, soustředit se na bezpečnostní problémy, které jsou skutečné a smysluplné, a ne se svévolně pouštět do fragmentace světové ekonomiky. Nakonec bychom totiž dosáhli mnohem horšího výsledku,« řekla Georgievová.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here