Moderní zemědělství pomáhá zvýšit příjmy zemědělců v Sin-ťiangu

Sázecí stroj tažený traktorem bez řidiče se pohybuje vpřed a rozsévá semena kukuřice v pevně daných rozestupech. Mezitím secí válec zakryje semena půdou a urovná pás závlahové soustavy.

S přibývajícím teplem vede Luo Ťün-ťie, jednatřicetiletý zemědělec v autonomním okrese Qapqal Xibe v kazašské autonomní prefektuře Ili, která je významnou oblastí produkce obilí v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Číny, svůj tým 15 pracovitých zemědělců.

Tým se zabývá především pěstováním kukuřice a pšenice a disponuje 13 soupravami zemědělských strojů, jejichž funkce sahají od orby až po setí. Na jeho pozemcích o rozloze 533 hektarů, které má pronajaté, je už téměř dosaženo plné mechanizace při pěstování kukuřice a pšenice.

Traktory a drony týmu jsou vybaveny satelitním navigačním systémem BeiDou a mohou pracovat automaticky na předem naplánovaných trasách.

»Hektarový výnos kukuřice našeho družstva dosáhl v loňském roce přibližně 19 tun. Ve srovnání s rokem 2018, kdy jsem začal uzavírat smlouvy na pozemky, se toto číslo téměř zdvojnásobilo,« uvedl Luo.

Luo vystudoval vysokou školu se zaměřením na interiérový design. Ačkoli mu rodina doporučila, aby hledal příležitosti ve městech, přesto se rozhodl vrátit do rodného města.

»Napadlo mě, že v mém rodném městě jsou volné pozemky. Tak proč ji nevyužít?« řekl Luo. Dodal, že v roce 2017 se inspiroval národní strategií obnovy venkova a také se dozvěděl o možnostech moderních zemědělských strojů.

Prostudoval politiku týkající se vládních dotací na nákup zemědělských strojů a začal využívat moderní zemědělskou techniku. Díky cirkulaci půdy a šlechtění osiv se výrazně rozšířil rozsah jeho podnikání. V loňském roce dosáhl příjem na osobu v týmu 333 000 jüanů (asi 48 344 amerických dolarů).

Povzbuzeni úspěchy Luoova kolektivu si stále více zemědělců uvědomuje důležitost zavedení moderních systémů zemědělské výroby a řízení, uvedl Jang Min-šan, zástupce vedoucího zemědělského a venkovského úřadu v autonomním okrese Qapqal Xibe.

»Zemědělci zakládají družstva, aby se podělili o náklady a zemědělské vybavení, a používají technologii kapkového zavlažování na vysoce kvalitní zemědělské půdě. Tyto metody přinášejí komfort, snižují náklady a zvyšují produkci,« dodal Jang.

Podle regionálního odboru pro zemědělství a venkov bylo přibližně 47,4 % orné půdy v Sin-ťiangu přeměněno na vysoce kvalitní zemědělskou půdu a region přislíbil, že postupně přemění veškerou svou permanentní ornou půdu na vysoce kvalitní zemědělskou půdu.

V družstvu pro pěstování zeleniny Xinliang v autonomním okrese Qapqal Xibe jsou zhusta nashromážděna semena, pesticidy a hnojiva. Ma Čcheng-laj, vedoucí družstva, uvedl, že přibližně 70 % zemědělských materiálů dodává Celočínská federace zásobovacích a odbytových družstev a tyto materiály jsou pak prodávány 54 členům družstva za nákupní ceny.

Kromě toho, že družstvo Xinliang poskytuje svým členům zemědělské materiály a technologie, pomáhá jim také při prodeji více než 130 hektarů zeleniny vypěstované ve sklenících.

Navíc se místní produkty s podporou společnosti Xinliang prodávají v celé zemi prostřednictvím platformy elektronického obchodu Taobao a dalších online kanálů.

»Naše družstvo společně třídí, skladuje, přepravuje a prodává zeleninu. Vzhledem k tomu, že se produkty stále více standardizují, získali jsme podíl na trhu nejen v našem kraji, ale také v jižním Sin-ťiangu a provincii Kuang-tung,« uvedl Ma.

Ma Čcheng-laj, vedoucí Zelinářského družstva Xinliang, kontroluje růst zeleniny ve skleníku v autonomním okrese Qapqal Xibe v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Číny, 1. dubna 2023. FOTO – Xinhua/Zhang Xiaocheng

Letecký snímek pořízený 3. dubna 2023 zachycuje tým Luo Ťün-ťieho při práci na poli v autonomním okrese Qapqal Xibe v severozápadní čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. FOTO – Xinhua/Zhang Xiaocheng

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy