Muskova společnost postaví v USA největší superpočítač na světě

Společnost X.AI Elona Muska postaví v Memphisu (Tennessee, USA) největší superpočítač na světě. Oznámil to šéf obchodní komory Velkého Memphisu Ted Townsend ve vysílání zpravodajské televize WREG.

»S potěšením oznamuji, že Gigafactory of Compute společnosti X.AI, největší superpočítač na světě, bude umístěn v Memphisu,« řekl. »Představte si výpočetní zdroje potřebné k vyslání lidí na Mars. Objeví se tady v Memphisu,« dodal.

Projekt bude vyžadovat povolení od úřadů pro hospodářský rozvoj města Memphis a okresu Shelby, úřadu Tennessee River Valley Authority a několika dalších agentur, uvedl šéf obchodní komory. Je známo, že superpočítač bude poháněn grafickými procesory Nvidia H100 určenými k urychlení systémů založených na umělé inteligenci. Očekává se, že bude umístěn v továrně, která dříve patřila švédskému výrobci domácích spotřebičů Electrolux Group.

Townsend prozradil, že jednání se společností X.AI o vybudování superpočítače začala letos v březnu. Musk již dříve prohlásil, že jeho startup plánuje spustit superpočítač do podzimu 2025.

Musk založil X.AI loni v létě na pozadí úspěchu chatbota ChatGPT společnosti OpenAI. V listopadu 2023 tento startup představil svého chatbota s názvem Grok. V květnu získala společnost X.AI v rámci významného kola financování 6 mld. Sám šéf společnosti odhadl její celkovou hodnotu na 24 miliard dolarů. Americký miliardář zároveň opakovaně poznamenal, že AI představuje potenciální hrozbu pro lidstvo. Ve svém projevu na konferenci VivaTech označil Mars za svou hlavní naději a AI za svůj největší strach.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy