Na severu Litvy explodoval plynovod, okolnosti se vyšetřují

V Litvě dnes odpoledne explodoval plynovod vedoucí z Lotyšska, informoval server Delfi. Masivní výbuch zaznamenali obyvatelé vesnice u města Pasvalys, kterou policie evakuovala. Z místa poškození podle policistů šlehaly 50 metrů vysoké plameny, oheň se od té doby podařilo uhasit. Příčina exploze je zatím neznámá.

»Okamžitě jsme začali vyšetřovat okolnosti incidentu a zajišťovat dodávky plynu poškozeným,« uvedl v prohlášení podle agentury Reuters šéf Amber Grid Nemunas Biknius. Zatím podle něj nic nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o úmyslný zločin, původ exploze ale ukážou až výsledky vyšetřování.

Plynovod vybuchl krátce před pátou odpolední místního času (16.00 SEČ), u silnice stranou od obytných budov. Podle předběžných údajů plynárenské společnosti Amber Grid a prohlášení policie nebyl nikdo zraněn, všech 200 obyvatel vesnice se ale muselo evakuovat.

»V tomto místě se přepravní soustava plynu skládá ze dvou souběžných plynovodů, podle předběžných údajů došlo k výbuchu v jednom z nich. Druhý plynovod nebyl poškozen. Dodávka plynu poškozeným plynovodem byla okamžitě přerušena,« uvádí v prohlášení Amber Grid.

Biknius později uvedl, že se podařilo uhasit plameny a dodávky plynu obnovit.

Exploze nastala u města Pasvalys, zhruba 160 kilometrů severně od Vilniusu a okolo 20 kilometrů jižně od lotyšských hranic. Plynovod v této oblasti slouží k obsluze severní Litvy a dodávkám plynu z Lotyšska, píše Delfi.

(jb, čtk)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Když mě připojovali na asi 30-40 cm železné plynové potrubí tak klidně vypálili plynaři autogenem do něj díru a vařili-vše bylo pod plynem….Samozřejmě, že chytl plyn, ale plynař v klídku vzal mokrý hadr a udusil oheň…

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy