USA mohou sankcionovat Pákistán, pokud bude usilovat o plynovod

Spojené státy nepodporují realizaci projektu plynovodu mezi Pákistánem a Íránem a varují před rizikem sankcí při obchodování s Teheránem. Novinářům to řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí.

»Vždy dáváme všem na vědomí, že obchodování s Íránem představuje riziko spuštění našich sankcí, a doporučujeme všem, aby byli v tomto ohledu velmi opatrní,« citoval nejmenovaného představitele americké zahraniční politiky deník Dawn. »Dokončení tohoto plynovodu nepodporujeme.«

Pákistánská státní společnost Interstate Gas Systems a íránská Iranian Gas Company podepsaly dohodu o výstavbě plynovodu již v roce 2009. Pákistán se zavázal postavit svůj úsek plynovodu do ledna 2015, ale jeho výstavba nebyla nikdy dokončena, zatímco íránský úsek až k pákistánským hranicím je připraven k provozu.

V srpnu 2023 Islámábád vydal Teheránu oznámení o zásahu vyšší moci, kterým pozastavil své závazky v rámci energetického projektu, dokud budou platit sankce USA vůči Íránu nebo dokud nedostane od Washingtonu povolení k dokončení plynovodu.

V reakci na to Teherán pohrozil, že zažaluje Islámábád u mezinárodního arbitrážního soudu o 18 miliard dolarů za nesplnění svých závazků v rámci projektu. Dne 27. února se prozatímní pákistánská federální vláda rozhodla dokončit svou část ropovodu Mir do jednoho roku. Délka pákistánské části plynovodu je 800 kilometrů od íránských hranic do námořního přístavu Gwadar.
(cik, TASS)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy